Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz. 15 min
Trudność:

Trudniejszy wariant dotarcia na Szpiglasową Przełęcz niż od strony Morskiego Oka. Końcowy etap podejścia na przełęcz ubezpieczony jest łańcuchami, jednak nie powinien przysporzyć większych problemów turyście o przeciętnych umiejętnościach i doświadczeniu. Wspaniałe widoki na Dolinę Pięciu Stawów i Orlą Perć.

Wychodząc ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebieskim szlakiem prosto w kierunku zachodnim, wzdłuż brzegu Przedniego, Małego, a następnie Wielkiego Stawu Polskiego. Po ok. 10 minutach dochodzimy do drewnianego mostku, przez który przekraczamy potok tworzący nieopodal największy polski wodospad – Wielką Siklawę. W prawo odchodzi zielony szlak prowadzący przez Dolinę Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza, my zaś trzymamy się znaków niebieskich. Ścieżka delikatnie wnosi się wśród kosodrzewiny, ukazując Wielki Staw w pełnej krasie. Mijamy odchodzące ku północy trasy na Krzyżne (znaki żółte), a następnie na Kozi Wierch (znaki czarne). Wygodną kamienną ścieżką dochodzimy wreszcie do skrzyżowania z żółtym szlakiem. Zgodnie z drogowskazem skręcamy w lewo, wchodząc na ścieżkę biegnącą pomiędzy Wielkim i Czarnym Stawem Polskim.

Przed sobą widzimy szerokie siodło Szpiglasowej Przełęczy, oddzielającej masyw Miedzianego od Szpiglasowego Wierchu (po prawej stronie). Początkowo idziemy stosunkowo płaskim terenem, wśród traw i krzewów kosówki. Pięknie prezentuje się z tej perspektywy Wielki Staw Polski – największe jezioro w całej dolinie. Po kilkunastu minutach szlak wznosi się. Wygodną, kamienną ścieżką rozpoczynamy podejście w kierunku przełęczy. Warto od czasu do czasu spojrzeć na siebie – po przeciwległej stronie nad doliną górują południowe zbocza Koziego Wierchu, dużo łagodniejsze od urwistych, północnych ścian. Wkrótce wkraczamy na rozległe rumowisko skalne, „rozsypane” pod dobrze widocznym Szpiglasowym Wierchem.

Kolejna część trasy wiedzie zakosami przez trawiaste zbocze, doprowadzając pod ostatni, najtrudniejszy fragment szlaku. Do pokonania mamy skalny odcinek ubezpieczony łańcuchami. Przy suchym podłożu nie powinien on przysporzyć większych problemów, przy mokrych kamieniach lub zalegającym śniegu warto zachować wzmożoną ostrożność. Fragment z łańcuchami nie jest długi, po ok. 10 minutach wchodzimy na Szpiglasową Przełęcz. Naszym oczom ukazuje się piękny widok na otoczenie Morskiego Oka, m.in. Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę. Malowniczo prezentuje się także Dolina Pięciu Stawów Polskich.

Jeszcze lepszą panoramę będziemy mieli ze Szpiglasowego Wierchu, od którego dzieli nas zaledwie 15 minut. Podejście nie jest trudne, jedynie w okolicach wierzchołka zachować należy wzmożoną ostrożność ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Po zdobyciu szczytu wracamy na przełęcz. Stąd zejść można do Morskiego Oka popularną „ceprostradą” (łatwa kamienna ścieżka) lub tą samą drogą do Doliny Pięciu Stawów.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków