Na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję (z Zazadniej)

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
1 godz. 10 min
Trudność:

Rusinowa Polana to jeden z najpopularniejszych celów krótkich wycieczek w polskich Tatrach. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim rozległej panoramie Tatr. Na polanę dojść można z Zazadniej lub parkingu przy Wierchu Poroniec. Ciekawą opcją przedłużenia wycieczki jest wejście na pobliski szczyt Gęsiej Szyi.

Niebieski szlak rozpoczyna się w okolicy Zazadniej, niewielkiej polany położonej przy Drodze Oswalda Balzera, łączącej Zakopane z Morskim Okiem. Trasa wiedzie w większej części dość płaskim terenem wzdłuż Doliny Filipki. Idziemy przez las, zatem walory widokowe są mocno ograniczone.

Jest jednak inna atrakcja. Tuż przy szlaku znajduje się Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, bardzo popularne wśród turystów. Przez lata stanowiło miejsce spotkań taterników, pielgrzymów, młodzieży. W sanktuarium wielokrotnie bywał kardynał Karol Wojtyła. Na murze okalającym kaplicę utworzono zbiór tablic upamiętniających osoby, które zginęły w górach.

Z Wiktorówek już tylko kilka minut podejścia (początkowo schody, później ścieżka) dzieli nas od Rusinowej Polany. Warto zrobić tu dłuższy postój – rozległa panorama Tatr zachwyci każdego. Po lewej stronie świetnie widoczne Tatry Bielskie z górującym Hawraniem, dalej potężne szczyty Tatr Wysokich, m.in. Lodowy Szczyt, Gerlach, a nieco dalej Ganek, Wysoka, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. Na Rusinowej Polanie znajduje się także bacówka z oscypkami, podobno jednymi z najlepszych w Tatrach. Dla wygody turystów postawiono tu drewniane stoły i ławy.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków