Na Krzyżne z Doliny Pięciu Stawów Polskich

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz.
Trudność:

Krótszy wariant dojścia na przełęcz Krzyżne niż z Hali Gąsienicowej. Trasa nie zawiera trudności technicznych, jednak miejscami prowadzi wzdłuż dość stromego zbocza. Ze szlaku piękne widoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Tatry Bielskie i Wysokie. Panorama z Krzyżnego należy do najpiękniejszych w całych Tatrach.

Wychodząc ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebieskim szlakiem prosto w kierunku zachodnim, wzdłuż brzegu Przedniego, Małego, a następnie Wielkiego Stawu Polskiego. Po ok. 10 minutach dochodzimy do drewnianego mostku, przez który przekraczamy potok tworzący nieopodal największy polski wodospad – Wielką Siklawę. W prawo odchodzi zielony szlak prowadzący przez Dolinę Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza, my zaś trzymamy się znaków niebieskich. Ścieżka delikatnie wnosi się wśród kosodrzewiny, ukazując Wielki Staw w pełnej krasie. Szybko docieramy do kolejnego rozwidlenia dróg. Tym razem skręcamy w prawo, na żółty szlak prowadzący na Krzyżne.

Początkowo idziemy kamienną ścieżką wśród traw i kosodrzewiny. Trasa wiedzie łagodnie wznoszącym się terenem. Po kilku minutach docieramy do progu Buczynowej Dolinki, bocznego odgałęzienia Doliny Roztoki. Świetnie prezentuje się stąd Wielka Siklawa i szlak do Doliny Pięciu Stawów, widać także szczyty, którymi biegnie Orla Perć (m.in. Granaty, Orlą Basztę, Wielką Buczynową Turnię). W dalszym ciągu idziemy wąską ścieżką, jednak z reguły w bezpiecznej odległości od urwiska. Przekraczamy Szeroki Żleb Buczynowy, którym spływa potok tworzący poniżej (wraz z innymi ciekami) wodospad Buczynową Siklawę, widoczny dobrze z Doliny Roztoki.

Po 20-30 minutach szlak wyraźnie zaczyna wznosić się. Przed nami dość męczące podejście, najpierw zakosami, później wzdłuż Żlebu pod Krzyżne, opadającego spod przełęczy. Teren jest dość stromy, co w połączeniu z otwartą przestrzenią u wrażliwych na ekspozycję osób może wywołać lekki dyskomfort. Nie idziemy jednak bezpośrednio nad przepaścią, ścieżka jest także dość łatwa. Jedynie w kilku miejscach przydatna może być pomoc rąk do asekuracji.

Tym sposobem po ok. 40 minutach dochodzimy pod Kopę nad Krzyżnem. Stąd już tylko krótki trawers i jesteśmy na przełęczy. Piękna panorama w pełni rekompensuje zmęczenie. Wspaniale prezentuje się Dolina Pięciu Stawów Polskich, a także najwyższe szczyty Tatr z Gerlachem na czele.

Z Krzyżnego zejść można w stronę Doliny Pańszczycy (i dalej Doliny Gąsienicowej) lub rozpocząć wędrówkę Orlą Percią. Wariant ten polecany jest jednak wyłącznie o odpowiednio wczesnej godzinie i pewnej pogodzie – pierwsza sposobność na powrót w doliny szlakiem turystycznym dopiero na Skrajnym Granacie (ok. 2 godz.).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków