Ścieżka nad Reglami

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
6 godz.
Trudność:

Ścieżka nad Reglami to popularna trasa biegnąca u podnóża Tatr Zachodnich, od Kalatówek aż po Dolinę Chochołowską. Przecina większość reglowych dolinek, co skutkuje licznymi podejściami i zejściami. Choć znaczna część szlaku prowadzi przez las, nie brakuje atrakcyjnych punktów widokowych, jak choćby Sarnia Skała (w pobliżu Ścieżki) lub Przysłop Miętusi. Na potrzeby tego opracowania podzieliliśmy trasę na trzy odcinki.

Kalatówki – Polana Strążyska

Ścieżką pod Reglami wędrować można oczywiście w obu kierunkach. My skupimy się na opisie trasy w kierunku od wschodu ku zachodowi. Wycieczkę rozpoczynamy zatem na skraju polany Kalatówki, na którą docieramy niebieskim szlakiem z Kuźnic (40 min). Idąc główną, brukowaną drogą nie dochodzimy do samego hotelu górskiego, lecz skręcamy przed nim na odbijający w prawo czarny szlak.

Trasa prowadzi w górę przez las, trawersując zbocza Małej Krokwi. Po ok. 30 minutach podejścia osiągamy miejsce, w którym drzewa przerzedzają się, odsłaniając piękny widok na okolice Kasprowego Wierchu. Dalszy odcinek wiedzie ponad Doliną Białego. Mijamy ciekawe formacje skalne, miejscami po prawej stronie mamy pokaźne urwisko. Przejście ułatwiają przytwierdzone do skał drewniane kładki. Docieramy wkrótce na Polanę Białego, skąd do doliny odbija żółty szlak. Kontynuujemy oczywiście spacer Ścieżką, trzymając się czarnych znaków.

W kilkanaście minut podchodzimy teraz na Czerwoną Przełęcz (1301 m n.p.m.), położoną u stóp charakterystycznej Sarniej Skały. Warto skręcić tu w prawo i wejść na jej szczyt, z którego wspaniale prezentuje się cały masyw Giewontu. Po wizycie na Sarniej Skale wracamy na naszą trasę. Przed nami chwila wytchnienia – zejście lasem na Polanę Strążyską, zajmujące niecałe 30 minut.

Polana Strążyska – Dolina Kościeliska

Na polanie skręcamy w prawo, w kierunku znajdującego się tu bufetu turystycznego. Idziemy jeszcze kilkadziesiąt metrów w dół doliny, do drewnianego mostku na Strążyskim Potoku. Zaczyna się tu kolejny etap wędrówki, czyli podejście na Przełęcz w Grzybowcu. Jest ono dość mozolne i męczące, cały czas pniemy się w górę przez gęsty las. Ścieżka nad Reglami biegnie tu równolegle z czerwonym szlakiem na Wyżnią Kondracką Przełęcz, leżąca tuż pod szczytem Giewontu.

Szlaki rozdzielają się kawałek za Przełęczą w Grzybowcu, po blisko godzinie drogi od Polany Strążyskiej – czerwony wiedzie prosto, czarny skręca w prawo. Schodzimy teraz w kierunku Doliny Małej Łąki, po ok. dwudziestu minutach meldując się na skraju Wielkiej Polany Małołąckiej. Warto podejść kilka kroków w jej głąb, by zobaczyć wspaniały widok na Giewont oraz urwiste ściany Wielkiej i Pośredniej Turni w masywie Małołączniaka.

Wracając na Ścieżkę wchodzimy ponownie w las. Teren delikatnie wznosi się, wyprowadzając na szerokie siodło Przysłopu Miętusiego. Skrzyżowanie szlaków na Polanie Miętusiej to doskonałe miejsce na odpoczynek. Dla turystów postawiono tu drewniane ławki, a panorama należy do najpiękniejszych na trasie. Doskonale widać Czerwone Wierchy, a na zachodzie także Kominiarski Wierch.

Przechodzimy przez polanę, za którą ścieżka znów znika wśród regli. Wędrujemy łagodnie w dół, po kilkunastu minutach osiągając dno Doliny Kościeliskiej. Skręcamy w lewo, przekraczając mostek nad Kościeliskim Potokiem (nie mylić z odbijającym nieco wcześniej szlakiem na Ciemniak). Wchodzimy na niewielką Cudakową Polanę, na której często zobaczyć można wypasane owce. Teraz krótki odcinek przez las i jesteśmy na kolejnej polance – Stare Kościeliska. W przeszłości była ona ważnym ośrodkiem hutniczym. Znajdowała się tu kuźnia, chaty robotników i kościółek, od którego pochodzi być może nazwa doliny. Do dziś na prawym (od naszej strony) skraju polany stoi zbudowana przez robotników kapliczka.

Dolina Kościeliska – Dolina Chochołowska

Docieramy do miejsca, w którym czarny szlak znakujący Ścieżkę nad Reglami odłącza się od zielonego, prowadzącego przez dolinę. Przed nami chyba najmniej atrakcyjny etap wycieczki, zaletą jest jednak mały ruch turystyczny nawet w szczycie sezonu. Lasem idziemy w górę na Kominiarski Przysłop, gdzie znajduje się drewniany szałas pasterski. Po kilkunastu minutach wchodzimy na jeszcze większą Niżnią Polanę Kominiarską (możliwe zejście do Doliny Lejowej).

Dalej ścieżka ponownie biegnie przez las, tym razem zdecydowanie bardziej w górę. Czeka nas podejście na Kominiarską Przełęcz, która stanowi najwyżej położony punkt na całej trasie (1307 m n.p.m.). Po jej osiągnięciu możemy odetchnąć, teraz już tylko zejście do Doliny Chochołowskiej. Większa część tego odcinka wiedzie oczywiście przez regle, lecz po drodze mijamy również niezwykle malowniczą Polanę Jamy (kolejny szałas). Do Doliny Chochołowskiej wchodzimy nieopodal Polany Huciska, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Siwą Polaną a schroniskiem na Polanie Chochołowskiej. Wędrówka w obie strony zajmie nam ok. 50 minut.

Galeria szlaku (od Kalatówek do Doliny Chochołowskiej):

Powrót do listy szlaków