Na Wołowiec przez Dolinę Chochołowską Wyżnią

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz. 40 min
Trudność:

Wariant wejścia z Polany Chochołowskiej bezpośrednio na Wołowiec, z pominięciem Grzesia i Rakonia. Szlak prowadzi przez Wyżnią Dolinę Chochołowską na przełęcz Zawracie, gdzie skręca w lewo w kierunku szczytu.

Wędrówkę zaczynamy na Polanie Chochołowskiej, na którą od wejścia do doliny docieramy zielonym szlakiem w ok. 2 godziny. Kawałek przed schroniskiem główna droga zakręca w prawo, my zaś odbijamy w lewo, trzymając się zielonych znaków. Ścieżka biegnie płasko przez las, w ok. 45 minut doprowadzając nas na Wyżnią Polanę Chochołowską. Zza drzew wyłania się tu wciąż odległy masyw Wołowca.

Teren zaczyna stopniowo wznosić się, z czasem wchodzimy także w piętro kosodrzewiny. Widoki na trasie nie są jednak zbyt okazałe, dolina otoczona jest bowiem z jednej strony grzbietem Łopaty, z drugiej zaś zboczami Długiego Upłazu. Idziemy wyłożoną kamieniami, łatwą, lecz dość monotonną ścieżką. Po nieco ponad 2 godzinach wędrówki od Polany Chochołowskiej docieramy na przełęcz Zawracie (1863 m n.p.m.), położoną pomiędzy Rakoniem a Wołowcem.

Skręcamy w lewo, na niebieski szlak biegnący granią od Grzesia i rozpoczynamy końcowe podejście na szczyt. Droga jest szeroka i raczej łatwa, jednak kruche podłoże nakazuje zachować ostrożność. Wierzchołek Wołowca osiągamy po ok. 25 minutach.

Na Wołowcu mamy kilka opcji kontynuowania wycieczki. Możemy przejść na Rohacze (znaczne trudności), w drugą stronę na Jarząbczy Wierch lub po prostu wrócić do Doliny Chochołowskiej (bezpośrednio z przełęczy Zawracie albo pięknym widokowo odcinkiem przez Grzesia).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków