Na Wielki Kopieniec z Jaszczurówki

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
1 godz. 40 min
Trudność:

Wielki Kopieniec to łatwy szczyt, z którego roztacza się piękna panorama Tatr. Na szczyt najszybciej wejść można z Toporowej Cyrhli (osobny opis) lub z okolic zakopiańskiego osiedla Jaszczurówka.

Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się przy głównej drodze z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka, tuż obok przystanku autobusowego o tej samej nazwie.

Zielony szlak prowadzi dnem Doliny Olczyskiej, wzdłuż Olczystego Potoku, kilkukrotnie przecinając jego koryto. Idziemy szeroką ścieżką po ziemi, niestety często zalega tu błoto. Po ok. 40 minutach docieramy na Polanę Olczyską, gdzie w prawo odbija żółta trasa na Nosalową Przełęcz. Trzymając się zielonych znaków wchodzimy ponownie do lasu. Będziemy nim wędrować następne 45 min, konsekwentnie pod górę, aż do Polany Kopieniec. Znajdują się tu drewniane ławki, zauważamy także szereg szałasów pasterskich. Polana szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, gdy kwitną na niej krokusy.

Szlak zatacza tu swoistą pętlę, prowadzącą przez szczyt Wielkiego Kopieńca i przeciwległy skraj polany. Skręcamy oczywiście w lewo, w kierunku wierzchołka. Idziemy najpierw wygodną ścieżką, dalej zaś po kamiennych schodkach. Podejście jest łatwe, a odsłonięte zbocza Kopieńca pozwalają na podziwianie wspaniałych widoków. Wejście na szczyt z polany zajmuje zaledwie 15 minut.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków