Na Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Trzydniówki

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz. 50 min
Trudność:

Jeden z dwóch wariantów dotarcia na Trzydniowiański Wierch bezpośrednio z Doliny Chochołowskiej. Większa część trasy prowadzi przez las, miejscami podejście może być nieco monotonne. Po osiągnięciu grzbietu Kulawca piękne widoki na szczyty Tatr Zachodnich. Z Trzydniowiańskiego Wierchu warto przejść na pobliski Kończysty Wierch.

Wycieczkę zaczynamy w Dolinie Chochołowskiej. W ok. 1,5 godziny drogi od jej wlotu przy Siwej Polanie dochodzimy do niewielkiej Polany Trzydniówki, gdzie w lewo odbija czerwony szlak na Trzydniowiański Wierch. Początkowo prowadzi on przez dość rzadki las, łagodną ścieżką. Z czasem teren wznosi się coraz mocniej. Po kamiennych stopniach podchodzimy w górę tzw. Krowim Żlebem. Etap ten jest dość monotonny.

Po ponad godzinie wydostajemy się w końcu ponad granicę lasu, wkraczając w piętro kosodrzewiny. Trasa biegnie teraz przez Kulawiec, czyli północny grzbiet Trzydniowiańskiego Wierchu. Odsłaniają się piękne widoki na szczyty Tatr Zachodnich, m.in. Kominiarski Wierch, grań od Grzesia po Wołowiec, Ornak czy potężny Starorobociański Wierch. W dole dostrzec można także Polanę Chochołowską. Końcowe podejście na Trzydniowiański Wierch jest łatwe (szeroka ścieżka) i niezbyt męczące. Na trawiastym wierzchołku (1758 m n.p.m.) meldujemy się ok. 45 min od wyjścia z lasu.

Z Trzydniowiańskiego Wierchu zejść można czerwonym szlakiem na Polanę Chochołowską lub za zielonymi znakami przejść na Kończysty Wierch. Odcinek ten jest łatwy i bardzo atrakcyjny widokowo. Ścieżka wiedzie najpierw w dół, na Przełęcz nad Szyją, a następnie trawersuje zachodnie zbocze Czubika (1846 m n.p.m.). Wkrótce docieramy na Dudową Przełęcz, za którą teren znacząco się wznosi (bez trudności). W ok. 30 minut osiągamy szczyt Kończystego Wierchu (2002 m n.p.m.), położonego w głównej grani Tatr.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków