Na Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch z Polany Chochołowskiej

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
3 godz.
Trudność:

Drugi wariant dotarcia na Trzydniowiański Wierch bezpośrednio z Doliny Chochołowskiej. W odróżnieniu od trasy z Polany Trzydniówki, tylko niewielki fragment szlaku prowadzi przez las, co zwiększa jego atrakcyjność widokową. Minusem może być stosunkowo grząskie podłoże na podejściu południowymi zboczami Trzydniowiańskiego Wierchu.

Wycieczkę zaczynamy na Polanie Chochołowskiej, na którą od wlotu doliny przy Siwej Polanie docieramy w ok. 2 godziny. Kawałek przed schroniskiem główna droga zakręca w prawo, my zaś odbijamy w lewo, na czerwony szlak (nie mylić z oznaczoną tym samym kolorem trasą na Trzydniowiański Wierch wychodzącą z Polany Trzydniówki).

Przekraczamy koryto potoku i wchodzimy do lasu. Wędrujemy teraz tzw. „Szlakiem Papieskim”, określanym tak na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w tym miejscu w 1983 roku. Ścieżka wiedzie niemal całkowicie płaskim terenem, mijając po drodze Wyżnią Jarząbczą Polanę. Odsłaniają się widoki Wołowiec, Łopatę i położoną między nimi Dziurawą Przełęcz. Wkrótce docieramy do rozległej polany Jarząbcze Szałasiska, gdzie kończy się Szlak Papieski.

Za polaną trasa prowadzi jeszcze przez pewien czas lasem, aż wreszcie wchodzi w piętro kosodrzewiny. Idziemy wygodną ścieżką, obchodząc trawiaste zbocza. Cały czas towarzyszą nam widoki w stronę Jarząbczego Wierchu i Wołowca. Ostatni odcinek jest bardziej stromy, drobne problemy może sprawiać dość kruche podłoże. Należy zachować ostrożność, nie ma jednak trudności technicznych. Pod samym szczytem jest już łagodniej. Po ok. 2 godzinach wędrówki od Polany Chochołowskiej meldujemy się na Trzydniowiańskim Wierchu
(1758 m n.p.m.).

Z Trzydniowiańskiego Wierchu zejść można czerwonym szlakiem do Doliny Chochołowskiej lub za zielonymi znakami przejść na Kończysty Wierch. Odcinek ten jest łatwy i bardzo atrakcyjny widokowo. Ścieżka wiedzie najpierw w dół, na Przełęcz nad Szyją, a następnie trawersuje zachodnie zbocze Czubika (1846 m n.p.m.). Wkrótce docieramy na Dudową Przełęcz, za którą teren znacząco się wznosi (bez trudności). W ok. 30 minut osiągamy szczyt Kończystego Wierchu (2002 m n.p.m.), położonego w głównej grani Tatr. Rozciąga się stąd szersza panorama niż z Trzydniowiańskiego Wierchu, obejmująca także odległe Tatry Wysokie (m.in. Świnicę, Rysy, Krywań).

Z Kończystego Wierchu kontynuować możemy wycieczkę granią w obu kierunkach – na Starorobociański Wierch (40 min) lub Jarząbczy Wierch (także 40 min). Rzecz jasna możemy również wrócić do Doliny Chochołowskiej przez Trzydniowiański Wierch (jedną z dwóch tras).

Powrót do listy szlaków