Na Nosal

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
40 min
Trudność:

Położony blisko Zakopanego Nosal to jeden z najpopularniejszych pomysłów na krótką, mało wymagającą wycieczkę. Na szczyt można wejść dwiema trasami.

Pierwszy wariant ma początek mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Rondem Jana Pawła II (dawnym Rondem Kuźnickim) w Zakopanem a Kuźnicami. Idąc ulicą Bulwary Słowackiego kierujemy się w górę płynącego obok potoku, docierając do budki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Droga biegnie prosto w stronę tamy w Kuźnicach, w lewo odbija natomiast zielony szlak na Nosal.

Ścieżka od razu zaczyna wznosić się, miejscami wyłożona jest kamiennymi lub drewnianymi schodkami. Idziemy przez las, dość mocno w górę. Po ok. 20 minutach szlak łagodnieje, a drzewa przerzedzają się, ukazując widoki ciekawe formacje skalne, charakterystyczne dla okolic szczytu Nosala. Jedna z nich przypomina kształtem głowę psa. W dole świetnie widać całe Kuźnice, zaś na zachodzie masyw Giewontu. Stąd już tylko kilka minut dzieli nas od wierzchołka.

Druga możliwość to start w Kuźnicach. Zielony szlak bierze początek tuż za kładką nad potokiem Bystra. Za kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego skręcamy w lewo, podążając równolegle z niebieską trasą prowadzącą na Halę Gąsienicową. Początkowy etap wędrówki to wyłożone kamieniami (często śliskie!), dość mozolne podejście. Po kilkunastu minutach docieramy do rozdroża szlaków – droga na Halę Gąsienicową odbija w prawo, my idziemy prosto.

Kawałek dalej skręcamy w lewo. Wygodną, płaską ścieżką szybko dochodzimy na Nosalową Przełęcz (dołącza tu żółty szlak z Doliny Olczyskiej). Dalej teren znów się wznosi, na szczyt podchodzimy najpierw lasem, a pod koniec po skałach. W jednym miejscu potrzebna może być drobna pomoc rąk. Na górze meldujemy się po ok. 40 minutach od wyruszenia z Kuźnic.

Na skalistym szczycie Nosala jest dość dużo miejsca na odpoczynek. Warto jednak zachować ostrożność, bo w stronę Kuźnic opadają potężne urwiska. Rozciągająca się stąd panorama obejmuje m.in. Koszystą, grań Orlej Perci, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch i Giewont.

Galeria szlaku (najpierw podejście z Kuźnic, potem z drugiej strony):

Powrót do listy szlaków