Na Kozi Wierch z Doliny Pięciu Stawów Polskich

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz.
Trudność:

Najłatwiejszy szlak prowadzący na Kozi Wierch, najwyższy szczyt położony w całości na terenie Polski (2291 m n.p.m.). Podejście południowymi, trawiastymi zboczami nie zawiera trudności technicznych, niewielkie występują jedynie w końcowym odcinku graniowym. Ze szczytu wspaniała, szeroka panorama.

Wychodząc ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów idziemy niebieskim szlakiem prosto w kierunku zachodnim, wzdłuż brzegu Przedniego, Małego, a następnie Wielkiego Stawu Polskiego. Po ok. 10 minutach dochodzimy do drewnianego mostku, przez który przekraczamy potok tworzący nieopodal największy polski wodospad – Wielką Siklawę. W prawo odchodzi zielony szlak prowadzący przez Dolinę Roztoki do Wodogrzmotów Mickiewicza, my zaś trzymamy się znaków niebieskich. Ścieżka delikatnie wnosi się wśród kosodrzewiny, ukazując Wielki Staw w pełnej krasie. Mijamy odchodzącą ku północy trasę na Krzyżne (znaki żółte), a kilka minut później docieramy do kolejnego rozwidlenia dróg.

Skręcamy w prawo na czarny szlak. Rozpoczynamy podejście łagodną, kamienną ścieżką wśród trawiastych zboczy Koziego Wierchu. Na tym odcinku droga nie przejawia żadnych trudności. Warto od czasu do czasu spojrzeć za siebie – pięknie prezentują się jeziora w dolinie, jak i górujące nad nią po przeciwległej stronie Miedziane i Szpiglasowy Wierch.

Stopniowo teren staje się skalisty i bardziej stromy, nie ma jednak budzących lęk przepaści. Szlak prowadzi zakosami wzdłuż Szerokiego Żlebu, opadającego po południowej stronie Koziego Wierchu. Często wykorzystywany jest on podczas zdobywania szczytu w warunkach zimowych.

Po ok. 1,5 godziny podejścia od Wielkiego Stawu trawersujemy żleb, niebawem dochodząc do skrzyżowania z Orlą Percią (znaki czerwone). W prawo biegnie ona w kierunku Granatów, my zaś skręcamy w lewo, w stronę wierzchołka. Ostatni odcinek pokonujemy po skałach, bez większych trudności. Należy jedynie uważać na mijających nas turystów – większość z nich porusza się bowiem w przeciwnym kierunku. Z Koziego Wierchu podziwiać możemy wspaniałą panoramę na wszystkie strony.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków