Na Kasprowy Wierch z Kuźnic

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
3 godz.
Trudność:

Zielony szlak prowadzący z Kuźnic bezpośrednio na szczyt Kasprowego Wierchu. Pierwszy odcinek to podejście przez las na Myślenickie Turnie, gdzie znajduje się stacja przesiadkowa kolejki linowej. Dalsza trasa jest o wiele bardziej atrakcyjna, otwierając rozległe widoki na Tatry Zachodnie. Podejście jest łatwe i przystępne nawet dla turystów o niewielkim obyciu z górami.

Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach, nieopodal dolnej stacji kolejki linowej. Przed punktami usługowymi skręcamy zgodnie z drogowskazem na wyłożoną kamieniami drogę, chwilę później dochodząc do rozwidlenia szlaków. W prawo biegnie niebieski na Halę Kondratową i Giewont, my zaś idziemy prosto, trzymając się znaków zielonych. Mijamy kasę biletową Tatrzańskiego Parku Narodowego i wchodzimy do lasu.

Pierwszy etap trasy prowadzi wzdłuż Doliny Bystrej, a następnie jej odgałęzienie – Dolinę Kasprową. Ścieżka łagodnie wznosi się, jednak podejście nie jest bardzo męczące. Na znacznym odcinku towarzyszy nam szum potoku Bystra. Niestety, jako że idziemy przez regle, walory widokowe są mocno ograniczone. Po ok. 50 minutach szlak wyraźnie skręca w prawo. Oznacza to, że zbliżamy się do punktu pośredniego na trasie naszej wędrówki. Wkrótce las przerzedza się – osiągamy Myślenickie Turnie (1352 m n.p.m.), gdzie znajduje się środkowa stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Można odpocząć tu na ławeczce lub kamieniach, podziwiając widoki na Dolinę Kondratową, Giewont i Kopę Kondracką.

Za Myślenickimi Turniami szlak ponownie wkracza do lasu, by na dobre wyjść z niego ok. 30 minut później. Idziemy dalej wśród kosodrzewiny, która wyżej zastąpiona zostanie przez trawy. Atrakcyjność widokowa znacznie wzrasta. Ciekawie prezentuje się masyw Giewontu, którego południowe, porośnięte roślinnością zbocza kontastują z urwistymi północnymi ścianami widzianymi z Zakopanego. Dobrze widać grań biegnącą od Kasprowego w kierunku Czerwonych Wierchów, z czasem odsłaniają się dalsze szczyty Tatr Zachodnich.

Cały czas idziemy po kamiennych stopniach, co może być nieco mozolne i męczące. Trasa nie zawiera jednak trudności, przez co pokonywana być może nawet przez turystów o znikomym doświadczeniu tatrzańskim. Czas wejścia na szczyt Kasprowego Wierchu może być bardzo zróżnicowany, zależnie od tempa marszu. Według map turystycznych wynosi on 3 godz. (z Kuźnic), jednak wielu turystów melduje się na górze znacznie szybciej. Warto dodać, że jak najszybsze przemierzenie opisywanej trasy to jedno z wymagań stawianych podczas egzaminu na ratownika TOPR. Dopuszczalny czas to wówczas 1 godz. + wiek kandydata (w minutach).

Na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) znajduje się obserwatorium meteorologiczne – najwyżej położony budynek w Polsce, zaś nieco niżej górna stacja kolejki linowej wraz z punktem gastronomicznym dla turystów.

Z Kasprowego Wierchu możemy zejść żółtym szlakiem na Halę Gąsienicową (ok. 1 godz.). Możemy również kontynuować wędrówkę główną granią Tatr na Świnicę (1 godz. 50 min) lub w przeciwnym kierunku – na Czerwone Wierchy (1 godz. 39 min na Kopę Kondracką).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków