Na Halę Gąsienicową przez Dolinę Jaworzynki

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
2 godz.
Trudność:

Na Halę Gąsienicową z Kuźnic dotrzeć można na dwa sposoby – przez Boczań lub przez Dolinę Jaworzynki. Obie trasy łączą się na Przełęczy między Kopami, skąd na halę prowadzi już jedna ścieżka.

Żółty szlak bierze początek tuż za kładką nad potokiem Bystra w Kuźnicach. Za kasą Tatrzańskiego Parku Narodowego wchodzimy do lasu, jednak już po kilkunastu minutach wychodzimy na rozległą Polanę Jaworzynkę. Otwierają się widoki na Kopę Magury, Wielką i Małą Kopę Królowa, a także położoną między nimi Przełęcz między Kopami. Krajobraz urozmaicają dawne szałasy pasterskie. Idziemy płaskim, typowo spacerowym dnem doliny.

Po ok. 20 minutach dochodzimy do miejsca, w którym szlak gwałtownie skręca w prawo. Teren zdecydowanie wznosi się, przed nami dość mozolne podejście po kamiennych stopniach (często śliskie!) przez las. Z czasem staje się on rzadszy, przed nami imponująco prezentuje się Kopa Magury, po prawej stronie widoczny jest także Giewont.

Trasa skręca ponownie w las, by niebawem wyprowadzić nas ponad jego górną granicę. Podchodzimy teraz częściowo po skałkach, a następnie wygodną ścieżką wśród kosodrzewiny. Warto obejrzeć się za siebie – w dole malowniczo wygląda szlak przez Jaworzynkę, którym nie tak dawno szliśmy. Jeszcze kilkanaście minut w górę i wreszcie meldujemy się na Przełęczy między Kopami (1 h 40 min z Kuźnic). Żółty szlak łączy się tu z niebieskim biegnącym z Kuźnic przez Boczań. Doprowadzi on nas na samą Halę Gąsienicową.

Od przełęczy idziemy początkowo płaskim terenem. Stopniowo odsłania się piękna, szeroka panorama, obejmująca szczyty od Hawrania, przez masyw Koszystej, Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, aż po Świnicę. Podziwiając widoki zbliżamy się do celu. Po kilkunastu minutach ścieżka sprowadza nas w dół, widać już zabudowania na Hali Gasienicowej – dawne szałasy pasterskie, Betlejemkę – ośrodek szkolenia taterników i schronisko „Murowaniec”. Po prawej stronie niebawem ujrzeć możemy także Kasprowy Wierch.

Hala Gąsienicowa to popularny węzeł szlaków turystycznych. Wychodzą stąd trasy m.in. na Krzyżne, Granaty, Kozią Przełęcz, Zawrat, Kościelec, Świnicę czy Kasprowy Wierch. Wśród mniej wymagających czasowo i fizycznie rozwiązań polecić można spacer nad położony niedaleko Czarny Staw Gąsienicowy.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków