Na Ciemniak przez Dolinę Tomanową

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
3 godz. 40 min
Trudność:

Drugi wariant wejścia na Ciemniak z Doliny Kościeliskiej. Trasa prowadząca przez Dolinę Tomanową zajmuje więcej czasu (wliczając uprzednie dojście do schroniska) niż szlak
z Cudakowej Polany przez Adamicę, natomiast należy do najmniej uczęszczanych odcinków w polskich Tatrach, co gwarantuje ciszę i spokój podczas wędrówki.

Zielony szlak przez Dolinę Tomanową jest przedłużeniem oznakowanej tym samym kolorem trasy prowadzącej dnem Doliny Kościeliskiej. Idąc od Kir, musimy dojść aż do schroniska, tuż przed nim skręcając w lewo zgodnie z tabliczką informacyjną. W tym miejscu odchodzi również czarny szlak nad Smreczyński Staw.

Wędrujemy szeroką leśną ścieżką wzdłuż Tomanowego Potoku. Teren wznosi się delikatnie, nie odczuwamy zatem szczególnego zmęczenia. Po ok. 40 minutach dochodzimy na Niżnią, a chwilę później Wyżnią Polanę Tomanową. Roztacza się stąd piękny widok na Tomanowy Wierch Polski. Idziemy dalej ścieżką, docierając do rozwidlenia dróg. Prosto biegnie dawna, obecnie zamknięta dla ruchu turystycznego trasa na Tomanową Przełęcz, nasz szlak skręca natomiast w lewo.

Przed nami podejście przez las, już zdecydowanie węższą ścieżką. W dalszej części, już powyżej granicy drzew, przechodzimy przez Czerwony Żleb, opadający z zachodnich zboczy Ciemniaka. Trasa biegnie teraz mocniej w górę, to chyba najbardziej męczący etap wędrówki. Idziemy wśród kosodrzewiny, mijając rozmaite formacje skalne.

Po ok. 3 godzinach od rozdroża przy schronisku docieramy wreszcie na Chudą Przełączkę (1850 m n.p.m.). Zielony szlak łączy się tu z czerwonym, prowadzącym z dolnej części Doliny Kościeliskiej przez Upłaziańską Kopkę. Z Chudej Przełączki czeka nas jeszcze ok. 40 min łatwego (szeroka ścieżka), lecz dość mozolnego podejścia Twardym Grzbietem. Wreszcie stajemy na Ciemniaku (2096 m n.p.m.), najbardziej na zachód wysuniętym szczycie Czerwonych Wierchów. Wspaniale wyglądają stąd pionowe ściany sąsiedniej Krzesanicy (2122 m n.p.m.). Możemy także podziwiać szeroką panoramę Tatr Zachodnich i Wysokich.

Z Ciemniaka kontynuować możemy spacer grzbietem Czerwonych Wierchów (możliwe zejście z Małołączniaka lub Kopy Kondrackiej) albo wrócić do Doliny Kościeliskiej jednym ze szlaków rozdzielających się na Chudej Przełączce.

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków