Dolina Strążyska

KolorCzas przejściaTrudność
Kolor:
Czas przejścia:
40 min
Trudność:

Jedna z najpopularniejszych dolin w bezpośrednim otoczeniu Zakopanego. Malownicza trasa prowadzi na Polanę Strążyską, z której wspaniale prezentują się północne ściany Giewontu.

Wycieczkę zaczynamy przy wejściu do doliny. Znajduje się ono na końcu ul. Strążyskiej, stanowiącej przedłużenie ul. Kasprusie, która wychodzi z kolei z centrum Zakopanego. Pewną alternatywą dla dojazdu samochodem lub busem jest spacer Drogą pod Reglami – spod Wielkiej Krokwi zajmie on około 30 minut.

Za wstępem do Tatrzańskiego Parku Narodowego idziemy szeroką, płaską drogą. Wkrótce dochodzimy do pierwszego mostku nad Strążyskim Potokiem, który będzie towarzyszył nam podczas wędrówki dnem doliny. Teren bardzo delikatnie wznosi się, nie odczuwamy jednak zmęczenia związanego z podejściem pod górę. Miejscami zza drzew wyłania się przed nami masyw Giewontu. Jedną z atrakcji Doliny Strążyskiej są ciekawe formacje skalne, zarówno w jej górnym piętrze, jak i tuż przy szlaku. W jedną ze skał wmurowano pamiątkową tablicę i portret Edwarda Jelinka, w podzięce za jego działania na rzecz braterstwa czesko-polskiego.

Po ok. 40 minutach spokojnej wędrówki wychodzimy na Polanę Strążyską, gdzie znajdują się dawne zabudowania pasterskie i bufet dla turystów. Imponująco prezentują się stąd północne, urwiste ściany Giewontu. Na Polanie Strążyskiej krzyżuje się kilka szlaków. W lewo biegnie Ścieżka nad Reglami, którą wejść można np. na Sarnią Skałę, na wprost krótki żółty szlak do wodospadu Siklawica (10 min), a w prawo odchodzi trasa na Giewont (czerwone znaki).

Galeria szlaku:

Powrót do listy szlaków