02 sie 2018

Wejście na Kościelec – dokładny przebieg szlaku (FILM)

Wejście na Kościelec – dokładny przebieg szlaku (FILM)

Polecamy Waszej uwadze ciekawe nagranie z wycieczki na Kościelec, dość dokładnie pokazujące przebieg szlaku i trudniejsze miejsca na trasie.

 

Kościelec (2155 m n.p.m.) jest chyba najbardziej charakterystycznym pod względem kształtu szczytem w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Strzelista, przypominająca piramidę sylwetka przyciąga wzrok, wzbudza respekt i wzmaga chęć zdobycia wierzchołka. Dla wielu osób, z tej perspektywy wydaje się jednak nieosiągalny…

 

Kościelec widziany z Hali Gąsienicowej

Kościelec widziany z Hali Gąsienicowej i z przełęczy Karb

 

…zupełnie niesłusznie. Wejście na Kościelec wymaga co prawda pewnego stopnia obycia z górami, umiejętności poruszania się po skałach i sprawności fizycznej, jednak przy suchym podłożu jest całkowicie w zasięgu turystów o średnim stopniu zaawansowania (co innego po deszczu – przy braku sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów mokre płyty skalne mogą sprawić dużo trudności!).

Planując wycieczkę na Kościelec, stajemy przed wyborem pomiędzy dwoma możliwymi trasami. Różnią się one sposobem dotarcia na położoną pomiędzy Małym Kościelcem a Kościelcem przełęcz Karb, gdzie rozpoczyna się właściwe podejście na szczyt.

Zapraszamy na film autorstwa Edyty Mikoś, prowadzącej stronę „Pod szczytem„. W ciekawy sposób pokazuje on przebieg szlaku i powinien przydać się osobom planującym zdobycie „tatrzańskiego Matterhornu”:

 

Tagi: Dolina Gąsienicowa film Kościelec szlak trasa


Powiązane artykuły