28 lis 2018

Znamy plany kolejnej polskiej wyprawy na K2!

Znamy plany kolejnej polskiej wyprawy na K2!

Wiadomo już kiedy dokładnie rozpocznie się narodowa wyprawa na K2 w sezonie 2019/20.

 

Polscy himalaiści mają wyruszyć z Polski pierwszego dnia zimy, czyli 22 grudnia. To kilka dni wcześniej niż przy okazji zeszłorocznej ekspedycji. Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego zdradził, że tym razem Polacy od początku działać mają na drodze biegnącej Żebrem Abruzzi.

Wyprawę poprzedzać będzie dość obszerny cykl przygotowań, mających na celu wyłonić najsilniejszych zawodników gotowych na to wyzwanie. W ramach tych przygotowań odbyć się mają wyprawy na Pik Lenina, Broad Peak (latem), K2 (latem) oraz zimowy obóz szkoleniowy w Tatrach Słowackich lub Alpach.

Ostateczny skład wyprawy poznamy w okolicach września-października. Wiadomo już natomiast, że najprawdopodobniej nie zostaną na nią zaproszeni zagraniczni wspinacze ani Denis Urubko.

Najbliższe miesiące pokażą, czy K2 nadal pozostanie ostatnim niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem. Próbę przejścia do historii podejmie bowiem silny zespół rosyjsko-kazachsko-kirgiski, na czele którego stanie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Vassily Pivtsov.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum


Powiązane artykuły