08 lut 2016

Znaczne zagrożenie lawinowe w Tatrach, ratownicy ostrzegają

Znaczne zagrożenie lawinowe w Tatrach, ratownicy ostrzegają

Wiejący podczas weekendu silny wiatr znacznie pogorszył sytuację lawinową w Tatrach.

 

Wczoraj po południu ratownicy TOPR zdecydowali się ogłosić trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Przypomnijmy, że choć skala liczy pięć stopni, to przy czwartym i piątym praktycznie nie ma już mowy o wychodzeniu w góry. Lawinowa „trójka” to zatem nie środek skali i średnie zagrożenie, lecz znacznie poważniejsza sytuacja.

Poniżej komunikat lawinowy zamieszczony na stronie TOPR (www.topr.pl):

 

Stabilność pokrywy śnieżnej:

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny:

Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób:

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

 

„Śnieg nierównomiernie rozmieszczony na wszystkich wystawach. Niekorzystna działalność wiatru – pryzmy, zastrugi,fale i nawisy – oraz duże depozyty przeobrażone przez wiatr. Wiejący wiatr halny oraz zapowiadane opady śniegu zdecydowanie pogorszą stabilność pokrywy śnieżnej.” – informuje ratownik TOPR Andrzej Marasek.

Źródło, fot.: www.topr.pl

Tagi: bezpieczeństwo lawiny śnieg TOPR zagrożenie lawinowe zima


Powiązane artykuły