15 cze 2023

Żmija ukąsiła nastolatkę na Nosalu. Akcja z użyciem śmigłowca

Żmija ukąsiła nastolatkę na Nosalu. Akcja z użyciem śmigłowca
fot. Wikipedia Commons (zdjęcie ilustracyjne)

Do ukąszenia młodej turystki przez żmiję doszło w czwartek w rejonie Nosala.

 

Żmija ukąsiła 14-latkę w palec u ręki, opiekunowie dziewczyny natychmiast poinformowali o zdarzeniu ratowników TOPR. Na szczęście u poszkodowanej nie wystąpiły żadne niepokojące objawy.

„Z uwagi jednak na jej wiek uznaliśmy, że musimy wykorzystać do akcji śmigłowiec ratunkowy. Na jego pokładzie 14-latka została przetransportowana do szpitala w Zakopanem” – przekazał Gazecie Krakowskiej ratownik TOPR Piotr Konopka.

Żmija zygzakowata to jeden z czterech gatunków gadów występujących w Tatrach. Choć do przypadków ukąszeń dochodzi rzadko, lato to czas, w którym szczególnie należy się mieć na baczności. Żmija nie „poluje” na ludzi, przeciwnie – jest płocha i stara się przed nimi uciec, a do ataków dochodzi jedynie w ostateczności (głównie wtedy, gdy zwierzę poczuje się zagrożone). W miejscu ukąszenia pojawiają się zwykle dwa punktowe skaleczenia, odległe od siebie o 1,5-2 cm, z których może wyciekać krew.

 

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez żmiję?

– Przede wszystkim zachować spokój i nie wpadać w panikę;

– O zdarzeniu należy jak najszybciej powiadomić ratowników (w przypadku Tatr ratowników TOPR);

– Ograniczyć do minimum wszelkie ruchy, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się substancji toksycznych w organizmie;

– Ułożyć (siebie lub rannego) w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce;

– Nie wolno wysysać rany ani rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych;

– Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca;

– Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję – surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej (do 2-3 godzin od ukąszenia)

Tagi: bezpieczeństwo Nosal przyroda TOPR TPN żmija zwierzęta


Powiązane artykuły