29 sty 2024

Zimowy wariant trasy na Giewont z Doliny Kondratowej [WAŻNE]

Zimowy wariant trasy na Giewont z Doliny Kondratowej [WAŻNE]
fot. Jerzy Opioła/Wikipedia Commons

Zamieszczamy informacje dotyczące rekomendowanego zimą przebiegu trasy na Giewont z Doliny Kondratowej.

 

W niedzielę w Tatrach doszło do tragicznego w skutkach wypadku lawinowego. Duża lawina zeszła do tzw. Piekła, czyli kotlinki położonej w górnych partiach Doliny Kondratowej. Lawina porwała siedem osób, jedna z nich wykopana została spod śniegu dopiero po 2 godzinach i niestety zmarła w szpitalu (CZYTAJ WIĘCEJ).

Sęk w tym, że przy obecnych tego dnia warunkach żadna z tych osób nie powinna się w tym miejscu znaleźć. O ile latem przez Piekło (jego północną część) prowadzi niebieski szlak turystyczny na Kondracką Przełęcz, o tyle zimą jest to trasa niezwykle niebezpieczna i odradzana. Znajdujemy się wówczas bowiem w samym środku „maszynki do mięsa”, otoczeni przez potężne zbocza, z których schodzą znacznych rozmiarów lawiny.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wariant prowadzący formacjami wypukłymi bezpośrednio na Wyżnią Kondracką Przełęcz, z ominięciem Kondrackiej Przełęczy. Z letniego szlaku należy odbić w prawo w kierunku szczytu Giewontu, trzymając się rzecz jasna formacji wypukłych (nie żlebów!).

Warto jednocześnie przestrzec przed ślepym ufaniem śladowi założonemu przez innych turystów. To, że ktoś poszedł daną trasą (i nawet ją przeszedł) nie oznacza, że jest ona bezpieczna. Dlatego tak ważna w zimowej turystyce górskiej jest odpowiednia wiedza i umiejętność oceny na jej podstawie najlepszego, najbezpieczniejszego przebiegu trasy. Mogliśmy się o tym przekonać w niedzielę, gdy rankiem turyści błędnie przetorowali podejście na Kondracką Przełęcz właśnie środkiem żlebu, a następne osoby podążyły ich śladem, znajdując się w śmiertelnej pułapce.

Rekomendowany wariant zimowy bardzo dobrze wyjaśniony został przez Marcina Józefowicza – ratownika TOPR i wybitnego znawcę w temacie lawin – w webinarze Tatrzańskiego Parku Narodowego pt. „Zimowe warianty przy zagrożeniu lawinowym”.

Screen z webinara, różową linią zaznaczony rekomendowany wariant zimowy.

„Wystawa tego wariantu jest zupełnie inna. Wystawa szlaku letniego na Kondracką Przełęcz jest wschodnia i północno-wschodnia, a tutaj mamy południowo-wschodni fragment. Ten wariant podczas wczesnej zimy i zimy będzie dostawał więcej słońca, przez co śnieg ma większe szanse na wiązanie się z przeobrażeniem, a nie w sposób ubijania przez wiatr, którego się boimy jeśli chodzi o deski śnieżne.” – mówi w webinarze Marcin Józefowicz.

Warto zaznaczyć, że zimowy wariant może być z kolei bardzo niebezpieczny wiosną, szczególnie w godzinach południowych, gdy zbocza o wystawie południowej będą mocno ogrzewane przez słońce.

Zachęcam do obejrzenia całego webinaru poświęconego zimowym wariantom, natomiast fragment dotyczący podejścia pod kopułę szczytową Giewontu z Doliny Kondratowej znajdziecie około 25. minuty:

 

Tagi: bezpieczeństwo Dolina Kondratowa Giewont Kondracka Przełęcz lawina lawiny zima


Powiązane artykuły