11 maj 2015

Zbiórka na sprzęt do masażu serca – pomóż GOPR ratować ludzkie życie

Zbiórka na sprzęt do masażu serca – pomóż GOPR ratować ludzkie życie

Ratownicy GOPR proszą o pomoc w zebraniu środków na zakup sprzętu do masażu serca, pozwalającego na prowadzenie skutecznej akcji reanimacyjnej podczas transportu do szpitala.

 

Kilka tygodni temu media internetowe obiegła informacja o możliwym zebraniu pieniędzy na ten cel na podstawie liczby wyświetleń filmu w serwisie Youtube. Szybko okazało się jednak, że rozmowy z potencjalnym sponsorem nie były w żaden sposób wiążące i akcja nie doszła do skutku.
 
Nie zmienia to faktu, że sprzęt jest ratownikom absolutnie niezbędny. Wiele osób zadeklarowało chęć wspólnego „zrzucenia się” na jego zakup. Po konsultacji z GOPR postanowiliśmy zorganizować zatem zbiórkę darowizn.
 
Cena urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej wynosi 45 000 zł, dodatkowe 8 500 zł kosztuje respirator, wespół z którym będzie używane. Niezbędna do zebrania kwota wynosi więc 53 500 zł. Wierzymy, że przy dużym zasięgu akcji i zaangażowaniu „Ludzi Gór” uda się tego dokonać!
 
Dlaczego sprzęt jest niezbędny do ratowania życia?
 
– Podczas akcji ratunkowych w górach najgorszy scenariusz przewiduje osoby z NZK (Nagłym Zatrzymaniem Krążenia). Ewakuacja takich osób z miejsca zdarzenia może rozpocząć się dopiero po powrocie spontanicznego krążenia i oddechu. Dzięki urządzeniu do automatycznej kompresji klatki piersiowej w połączeniu z respiratorem, osoba ratowana mogłaby być transportowana podczas prowadzonej resuscytacji. Przy tak przeprowadzonej akcji ratunkowej szanse przeżycia poszkodowanego znacznie by wzrosły ze względu na zdecydowanie szybsze przekazanie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – tłumaczy Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.
 
Posiadanie takiego urządzenia jest kluczowe zwłaszcza podczas transportu w trudnym terenie górskim. Jeden ratownik jest w stanie prowadzić efektywny masaż serca przez 2-3 minuty. Przy godzinnym przewozie, skuteczna reanimacja bez sprzętu jest praktycznie niewykonalna.
 
 
 
Zbiórka na zakup sprzętu odbywa się poprzez Fundację Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej RADAN. 
 
Wpłat dokonywać można na konto Fundacji:
08 1020 2401 0000 0802 0234 9074 
z dopiskiem: „Sprzęt do masażu serca dla GOPR” 
 
 
Bardzo prosimy o przekazanie informacji dalej. Im większy zasięg akcji, tym większe szanse na jej powodzenie.
 
Za wszystkie wpłaty w imieniu Ratowników (lub raczej przyszłych poszkodowanych?) serdecznie dziękujemy.
 
fot. Youtube.com 
 

Tagi: GOPR pomoc ratownictwo zbiórka


Powiązane artykuły