26 lip 2014

Zakątki Tatr: Szpiglasowa Przełęcz

Zakątki Tatr: Szpiglasowa Przełęcz

Wspaniałe widoki i dość łatwe podejście z Morskiego Oka sprawiają, że Szpiglasowa Przełęcz cieszy się uwielbieniem szerokiej rzeszy tatrzańskich turystów.

 

Szpiglasowa Przełęcz położona jest na wysokości 2110 m n.p.m. w bocznej grani Tatr Wysokich (północno-wschodnia grań Szpiglasowego Wierchu). Oddziela Szpiglasowy Wierch i Miedziane. Pierwotnie nosiła nazwę Przełęczy pod Miedzianem. Nazwa Szpiglasowa Przełęcz związana jest z wydobywanym dawniej w jej okolicach szpiglasem (antymonitem).

Choć przełęcz odwiedzana była dużo wcześniej, pierwszy szlak turystyczy na nią prowadzący wytyczyło w 1896 roku Towarzystwo Tatrzańskie. Ze względu na łatwe podejście od strony Morskiego Oka, trasa zyskała nieco pogardliwe miano „Ceprostrady”. Dziś Szpiglasowa Przełęcz jest jednym z dwóch wariantów przejścia z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka (lub na odwrót). Z obu stron prowadzi na nią żółty szlak. Dojście z Morskiego Oka zajmuje 2 godziny 20 minut i wyłożone jest praktycznie na całej długości wygodnymi kamiennymi stopniami. Trudniejsza droga wiedzie od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Jej końcowy odcinek ubezpieczony jest łańcuchami, jednak nie powinien przysporzyć problemów turystom o średnim stopniu zaawansowania.

Ze Szpiglasowej Przełęczy rozciąga się wspaniała panorama, obejmująca odległe szczyty Tatr Zachodnich, Świnicę, świetnie widoczną grań Orlej Perci, Wołoszyn, a po przeciwnej stronie Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz pozostałą część otoczenia Morskiego Oka. Będąc na przełęczy, warto przedłużyć wycieczkę na oddalony od niej o zaledwie 10 minut wędrówki Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.).

Tagi: Dolina Pięciu Stawów Polskich Morskie Oko przełęcz Szpiglasowa Przełęcz Szpiglasowy Wierch


Powiązane artykuły