14 mar 2020

Wypadek Polaków na Mitre Peak. Spadli z wysokości kilkuset metrów

Wypadek Polaków na Mitre Peak. Spadli z wysokości kilkuset metrów

Do groźnego wypadku doszło dziś podczas wspinaczki polskich himalaistów na szczyt Mitre Peak.

 

W Karakorum trwa wyprawa organizowana przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Jej celem jest wytyczenie nowej drogi na niezdobytym zimą szczycie Mitre Peak (6025 m n.p.m). Dziś około godziny 8 polskiego czasu doszło do groźnego wypadku z udziałem Jacka Czecha i Dominika Malirza.

Poniżej informacja zamieszczona na profilu Fundacji na Facebooku:

„Podczas wielkościanowej wspinaczki zimowej na Mitre Peak członkowie fundacyjnej ekipy spadli z wysokości kilkuset metrów, zatrzymując się niemal u podstawy ściany.

‘Szczęśliwie’ upadek miał miejsce na śnieżnym zboczu, co znacząco zminimalizowało obrażenia. Jednocześnie w niedalekiej okolicy przelatywał helikopter transportujący towar, którego pilot zarejestrował problem, oszacował możliwość podjęcia poszkodowanych wspinaczy na swój pokład i w niespełna godzinę po odstawieniu załadunku i dotankowaniu, pojawił się na zboczu Mitre Peak.

Z relacji Jerzego Natkańskiego wiemy, że nieco mniej poszkodowany w wypadku Dominik Malirz w sposób profesjonalny zajął się Jackiem i bardzo sprawnie wezwał pomoc.”

Obaj himalaiści zostali przetransportowani do szpitala w Skardu. Jacek Czech doznał urazu głowy i pozostaje pod opieką lekarzy wojskowych w szpitalu w Skardu. Jego stan jest stabilny i nic nie zagraża jego życiu. Dominik Malirz z niewielkimi obrażeniami został wypisany ze szpitala i w hotelu oczekuje na powrót Jerzego Natkańskiego z miejsca stacjonowania polskiej ekipy.

Tagi: himalaizm Karakorum Mitre Peak


Powiązane artykuły