28 sty 2019

Wypadek Polaka na K2. Niestety musi opuścić wyprawę

Wypadek Polaka na K2. Niestety musi opuścić wyprawę

Wspinający się w ekipie Alexa Txikona Waldemar Kowalewski po wypadku w ścianie K2 zmuszony do zakończenia swojego udziału w wyprawie.

 

O sytuacji poinformowała na swoim profilu na Facebooku himalaistka Monika Witkowska. Podczas podchodzenia do Obozu I, na wysokości ok. 5800 m Kowalewski został trafiony spadającym kamieniem w szyję. Z powodu odczuwania silnego bólu w lewym ramieniu musiał zawrócić i rozpocząć schodzenie. Po drodze, w okolicach bazy wysuniętej (ABC) przewrócił się na ostrych kamieniach. Podczas powrotu do bazy dodatkowo zabłądził na lodowcu, na szczęście na spotkanie wyszli mu przebywający w niej Baskowie.

Rezygnuję, bo podczas podnoszenia ciężaru boli mnie lewe ramię. Mam pęknięte coś w środku, bo czuję jak chrzęści” – napisał polski himalaista w SMSie do Moniki Witkowskiej.

Na wyprawie w zespole Alexa Txikona pozostaje zatem dwóch Polaków: Paweł Dunaj i Marek Klonowski. Zarówno zespół Baska, jak i ekipa rosyjsko-kirgisko-kazachska kierowana przez Wasilija Piwcowa zdołały na razie dotrzeć w rejon Komina House’a, na wysokość ok. 6500 m.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum Waldemar Kowalewski wypadek


Powiązane artykuły