25 lis 2016

Wypadek pod Rysami, mężczyzna spadł kilkaset metrów. Pomoc innego turysty

Wypadek pod Rysami, mężczyzna spadł kilkaset metrów. Pomoc innego turysty

Dużo szczęścia i piękny przykład wzajemnego wsparcia na szlaku.

 

Jak informuje TOPR, wczoraj (24.11) ratownicy udzielili pomocy turyście, który w wyniku upadku przy zejściu z Rysów spadł kilkaset metrów śnieżno-skalnym terenem. Na szczęście nie odniósł on poważnych obrażeń i postanowił o własnych siłach zejść do Morskiego Oka. Pomagał mu w tym spotkany na miejscu wypadku turysta.

Jednak w okolicach Czarnego Stawu nasilający się ból nie pozwolił ratowanemu na samodzielne kontynuowanie zejścia. Na pomoc ruszyła 6-osobowa grupa ratowników. Po zaopatrzeniu turystę zniesiono w noszach Kong do Schroniska w Morskim Oku i tam przekazano karetce pogotowia.

Ratowany miał dużo szczęścia, tak poważny upadek mógł się dla niego skończyć tragicznie. Turysta był dobrze przygotowany do wycieczki. Dużą rolę odegrał posiadany kask(mocno poobijany), który uchronił głowę ratowanego przed poważnymi obrażeniami.

Według prognoz pogody po kilku dniach wiatru halnego i ciepłej jesieni w najbliższym czasie w Tatry ma wrócić zima. W niedzielę spodziewamy się opadów śniegu i znacznego spadku temperatury (nawet do -15 stopni).

Źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR, fot. Andrzej Mikler

 

Tagi: Morskie Oko ratownictwo Rysy TOPR wypadek


Powiązane artykuły