05 lut 2021

Wypadek na K2, trwają poszukiwania wspinacza. Akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca

Wypadek na K2, trwają poszukiwania wspinacza. Akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca

Bardzo niepokojące wieści spływają ze zboczy K2, gdzie doszło do wypadku.

 

Podczas schodzenia z rejonu Obozu 3. do bazy spadł Bułgar Atanas Skatov. Przyczyną wypadku była urwana lina, trwają poszukiwania wspinacza. Na pomoc ruszyli przebywający w bazie Szerpowie, ale nie mogą oni zlokalizować Skatova.

Uruchomiona została akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca, być może z jego pokładu uda się zobaczyć więcej. Nie ma żadnych potwierdzonych informacji odnośnie stanu Bułgara.

Nadal nie wiadomo co się dzieje z grupą wspinaczy atakujących dziś szczyt. Wiadomo, że wśród nich był John Snorri i Juan Pablo Mohr, a najprawdopodobniej również Ali Sadpara i jego syn Sajid. Po godzinie 8:00 mieli oni przebywać w rejonie Bottlenecka, ale dokładne położenie nie było znane. Od tej pory nie spłynęły żadne nowe informacje.

Na zboczach K2 przebywają w dalszym ciągu członkowie wyprawy organizowanej przez agencję Seven Summit Treks. Jeśli liny poręczowe zostały uszkodzone, sytuacja może być bardzo niebezpieczna. Od jutra prognozy zapowiadają bardzo silny wiatr i znaczne pogorszenie pogody.

Tagi: himalaizm K2 Karakorum


Powiązane artykuły