22 wrz 2015

Wypadek lawinowy w Wielkiej Świstówce – łańcuch przeżycia

Wypadek lawinowy w Wielkiej Świstówce – łańcuch przeżycia

Dokładny przebieg akcji ratunkowej i walki o życie 24-letniej Kasi, przysypanej w lutym przez lawinę w Tatrach.

W sobotę 21 lutego w rejonie Wielkiej Świstówki, spod Ratusza Litworowego zeszła lawina, porywając i przysypując cztery osoby. Grupa zamierzała eksplorować położoną w Ratuszu jaskinię Komin. Dwie (chłopak i dziewczyna) zdołały wydostać się spod śniegu o własnych siłach, dwie dziewczyny pozostawały pod nim przez dłuższy czas. Niestety, mimo podjętych prób reanimacji nie udało się uratować 30-letniej Ani. Rozpoczęto walkę o życie Kasi.

24-latka z Bochni zasypana była przez 2 godziny, co poskutkowało znacznym wychłodzeniem organizmu. Po przetransportowaniu do Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie temperatura jej ciała wynosiła mniej niż 17°C. Podczas niezwykle trudnego, ponad 3-godzinnego transportu poszkodowanej z rejonu zejścia lawiny do wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach ratownicy TOPR bez przerwy prowadzili masaż serca. Następnie akcję ratunkową przejął personel medyczny.

Dzięki wiedzy, motywacji i fachowej pracy ratowników i lekarzy udało się uratować życie dziewczyny. Na profilu Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej na Facebooku opublikowano dziś grafikę przedstawiającą dokładny przebieg wydarzeń, podjętych działań ratunkowych oraz zmian w stanie zdrowia Kasi z uwzględnieniem ram czasowych.

Kliknij, aby powiększyć grafikę:

Źródło: Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej

Tagi: bezpieczeństwo Centrum Leczenia Hipotermii hipotermia lawina ratownictwo TOPR Wielka Świstówka


Powiązane artykuły