28 gru 2015

Wozy hybrydowe będą wozić turystów do Morskiego Oka. TPN ogłasza przetarg

Wozy hybrydowe będą wozić turystów do Morskiego Oka. TPN ogłasza przetarg

Tatrzański Park Narodowy ogłosił przetarg na wykonanie prototypu pojazdu zaprzęgowego ze wspomaganiem elektrycznym. Takie rozwiązanie będzie sprawdzane już w maju 2016 na drodze do Morskiego Oka. Ma służyć odciążeniu koni pracujących na tej trasie.

 

W lutym tego roku TPN przeprowadził tzw. dialog konkurencyjny z oferentami, który pozwolił doprecyzować specyfikację przedmiotu przetargu i uruchomić postępowanie. – Ten przetarg to odpowiedź na nasze wcześniejsze deklaracje. Jego ogłoszenie poprzedziliśmy licznymi konsultacjami, aby specyfikacja była rzetelna i precyzyjna – powiedział Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Zgodnie z wytycznymi prototyp wozu ze wspomaganiem elektrycznym ma być wyposażony w system, który samodzielnie dobierze odpowiednią moc w oparciu o czujniki sił działających na konie pracujące w zaprzęgu. Silnik ma wyeliminować obciążenia wynikające z nachylenia terenu. – Istotne jest, że system jest automatyczny, będzie włączał się sam i będzie niezależny od kierującego pojazdem – wyjaśnia Ziobrowski.

Specyfikacja zakłada również wbudowanie konsoli ze wskaźnikami trybu pracy wozu, takimi jak praca hamulców, włączenie układu wspomagania czy stan naładowania akumulatorów. Akumulatory użyte w wozach muszą być bezpieczne dla środowiska, nie mogą powodować wyziewów szkodliwych gazów czy wycieków płynów eksploatacyjnych. W razie awarii wozu system sam prześle wiadomość SMS do służb Parku i pojazd zostanie zatrzymany.  

Poza określonymi wymaganiami technicznymi dodatkowo pojazd powinien być utrzymany w stylistyce tradycyjnej, zbliżonej do wozów obecnie kursujących na tej trasie.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija 11 stycznia 2016 r., o godzinie 11.00. Do przetargu mogą przystąpić producenci z całego świata. Jeśli testy wypadną pozytywnie, dyrekcja Parku planuje wdrożenie ich produkcji.

Więcej szczegółów i warunki przetargu TUTAJ.

fot. Bartłomiej Jurecki

Tagi: konie Morskie Oko TPN transport wóz hybrydowy


Powiązane artykuły