14 lip 2014

Wielka Siklawa – królowa polskich wodospadów

Wielka Siklawa – królowa polskich wodospadów

Możliwość zobaczenia największego wodospadu w Polsce jest jedną z głównych atrakcji wycieczki Doliną Roztoki. Wielka Siklawa zachwyci każdego, kto ujrzy ją po raz pierwszy.

 

Wodospad tworzony jest przez potok wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego, opadający progiem ściany stawiarskiej oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Jego wysokość szacowana jest na ok. 70 metrów. Woda spływa dwoma, trzema, a czasami nawet czterema strugami (wywołując potężny hałas) – w zależności od jej poziomu w Wielkim Stawie.

Od początków historii turystyki w Tatrach, Wielka Siklawa była inspiracją dla malarzy i poetów. Szczególnie pięknie prezentuje się w słoneczne dni, gdy unoszące się nad nią mgiełki tworzą wielobarwne tęcze.

Do wodospadu prowadzi zielony szlak turystyczny biegnący przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dojście od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy drodze do Morskiego Oka) zajmuje ok. 2 godziny. Kamienie leżące u stóp wodospadu stanowią dobry punkt na odpoczynek. Dalej szlak obchodzi Siklawę z lewej strony (patrząc od strony podejścia) po głazach polodowcowych. Należy tu zachować większą ostrożność, gdyż rozpryskująca się wokół wodospadu woda może czynić je śliskimi.

Zobacz także:

Dojście do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Tagi: Dolina Pięciu Stawów Polskich Dolina Roztoki potok Wielka Siklawa Wielki Staw Polski wodospad


Powiązane artykuły