14 Lip 2014
3

Wielka Siklawa – królowa polskich wodospadów

Możliwość zobaczenia największego wodospadu w Polsce jest jedną z głównych atrakcji wycieczki Doliną Roztoki. Wielka Siklawa zachwyci każdego, kto ujrzy ją po raz pierwszy.

 

Wodospad tworzony jest przez potok wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego, opadający progiem ściany stawiarskiej oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny Roztoki. Jego wysokość szacowana jest na ok. 70 metrów. Woda spływa dwoma, trzema, a czasami nawet czterema strugami (wywołując potężny hałas) – w zależności od jej poziomu w Wielkim Stawie.

Od początków historii turystyki w Tatrach, Wielka Siklawa była inspiracją dla malarzy i poetów. Szczególnie pięknie prezentuje się w słoneczne dni, gdy unoszące się nad nią mgiełki tworzą wielobarwne tęcze.

Do wodospadu prowadzi zielony szlak turystyczny biegnący przez Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dojście od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy drodze do Morskiego Oka) zajmuje ok. 2 godziny. Kamienie leżące u stóp wodospadu stanowią dobry punkt na odpoczynek. Dalej szlak obchodzi Siklawę z lewej strony (patrząc od strony podejścia) po głazach polodowcowych. Należy tu zachować większą ostrożność, gdyż rozpryskująca się wokół wodospadu woda może czynić je śliskimi.

Zobacz także:

Dojście do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Tagi: Dolina Pięciu Stawów Polskich Dolina Roztoki potok Wielka Siklawa Wielki Staw Polski wodospad


Zalogowany jako :

Dodaj komentarz:

Komentarze:
Image of timon

timon |14 lipca 2014

Byłam tam równiuteńko tydzień
Byłam tam równiuteńko tydzień temu.
W towarzystwie krążącej nad dolinami burzy i pomrukującego nieba wodospad ten prezentuje się szczególnie złowieszczo.
Huk spadającej wody w duecie w niosącymi się grzmotami przyprawiły mnie w pewnym momencie o gęsią skórkę.
Swoje trzy grosze dołożyły też mokre skały.
W każdym razie - trasa warta polecenia!
Na pewno tam wrócę. Oby przy lepszej pogodzie :)

Image of Sweetya

Sweetya |15 listopada 2014

u mnie te gładkie skały ponad
u mnie te gładkie skały ponad wodospadem -nawet przy suchej pogodzie wywołały lekki niepokój za pierwszym razem :)-(tym bardziej,że wcześniej naczytałam się o wypadku w tej okolicy)chociaż one są chyba często mokre....no ale wiadomo przy deszczu jeszcze gorzej.

Image of mtwardy

mtwardy |16 listopada 2014

Nie są tragiczne te skały.Do
Nie są tragiczne te skały.Do bezpiecznego przejścia wystarczy obniżona sylwetka i dobry balans ciałem(nawet przy mokrych).A jak ktoś się nie czuje na siłach to zawsze może powrócić do szlaku czarnego do 5 Stawów :)

Pozdrawiam

Powiązane artykuły

Ostatnio Dodane Zdjęcia

Dołącz do społeczności Tatromaniaka

ZAREJESTRUJ SIĘ