20 sie 2014

Widmo Brockenu – tajemnicze mamidło górskie

Widmo Brockenu – tajemnicze mamidło górskie

Jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk optycznych w górach. Jak powstaje? Co oznacza? Poczytajcie o Widmie Brockenu…

 

Zwane również mamidłem górskim zjawisko polega na obserwowaniu własnego cienia na powierzchni chmury znajdującej się poniżej obserwatora. Cień ten jest nienaturalnie powiększony, często otoczony tęczową obwódką, nazywaną glorią. Powstaje, kiedy człowiek znajduje się na linii pomiędzy słońcem a położonymi niżej chmurami/mgłami.

Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w niemieckich górach Harz. To właśnie tam zostało po raz pierwszy zaobserwowane przez  Joahanna Esaiasa Silbershlaga w 1780 roku.

Od 1925 roku wśród taterników istnieje przesąd wymyślony przez Jana Alfreda Szczepańskiego. Mówi on, że kto zobaczył Widmo Brockenu, umrze w górach. Trzykrotne ujrzenie mamidła odczynia urok i zapewnia bezpieczeństwo w górach po wsze czasy.

Piękne, zagadkowe, nieco przerażające. Niezależnie od tego jakie emocje wzbudza, wielu tatrzańskich turystów marzy o „spotkaniu” z widmem. Nawet optymalne – wydawać by się mogło – warunki pogodowe w żaden sposób nie gwarantują zobaczenia zjawiska na własne oczy. Jedni ujrzą je podczas pierwszej wycieczki, inni mogą chodzić po górach całe życie i nie mieć tej przyjemności.

fot. Paweł Dutka

Tagi: chmury cień góry mamidło górskie pogoda przesąd widmo brockenu


Powiązane artykuły