17 wrz 2018

Widmo Brockenu na Orlej Perci i Świnicy (ZDJĘCIA)

Widmo Brockenu na Orlej Perci i Świnicy (ZDJĘCIA)

Wczorajsze warunki w Tatrach sprzyjały obserwowaniu zjawiska „widma Brockenu”.

 

Zwane również mamidłem górskim zjawisko polega na obserwowaniu własnego cienia na powierzchni chmury znajdującej się poniżej obserwatora. Cień ten jest nienaturalnie powiększony, często otoczony tęczową obwódką, nazywaną glorią. Powstaje, kiedy człowiek znajduje się na linii pomiędzy słońcem a położonymi niżej chmurami/mgłami.

Od 1925 roku wśród taterników istnieje przesąd wymyślony przez Jana Alfreda Szczepańskiego. Mówi on, że kto zobaczył Widmo Brockenu, umrze w górach. Trzykrotne ujrzenie mamidła odczynia urok i zapewnia bezpieczeństwo w górach po wsze czasy.

Piękne, zagadkowe, nieco przerażające. Niezależnie od tego jakie emocje wzbudza, wielu tatrzańskich turystów marzy o „spotkaniu” z widmem. Nawet optymalne – wydawać by się mogło – warunki pogodowe w żaden sposób nie gwarantują zobaczenia zjawiska na własne oczy. Jedni ujrzą je podczas pierwszej wycieczki, inni mogą chodzić po górach całe życie i nie mieć tej przyjemności.

Zobaczcie piękne zdjęcia wykonane wczoraj na Orlej Perci i Świnicy kolejno przez Lucasa Ochedushko i Przemka Cherubińskiego:

 

Tagi: Orla Perć pogoda Świnica warunki widmo brockenu


Powiązane artykuły