21 cze 2016

Wandale namalowali słońce na szczycie Giewontu

Wandale namalowali słońce na szczycie Giewontu

Kolejny akt wandalizmu w Tatrach. Na Giewoncie pojawiło się graffiti z rysunkiem słońca.

 

Sezon letni tak naprawdę na dobre się jeszcze nie rozpoczął, a już mamy kolejne przykłady niszczenia tatrzańskiej przyrody. W poprzednie wakacje prawdziwą plagą były bazgroły na skałach – pojawiały się na Zawracie, Szpiglasowej Przełęczy, zboczach Koziego Wierchu, w Dolinie Roztoki i Jaskini Raptawickiej. I w tym roku na pierwsze popisy „artystów” nie trzeba było długo czekać.

W sobotę Katarzyna Paluch z portalu www.etnosystem.pl sfotografowała namazane farbą w sprayu słońce, które ktoś zostawił po sobie na szczycie Giewontu:

 

fot. Katarzyna Paluch, www.etnosystem.pl

 

Należy pamiętać, że usuwanie takich malunków w Tatrach jest o wiele trudniejsze i bardziej kosztowne niż w miastach. Aby nie wyrządzić szkody przyrodzie trzeba szukać metod niewymagających użycia środków chemicznych, dlatego też często napisy nie są usuwane na bieżąco. Tatrzański Park Narodowy poszukuje sprawców graffiti na Giewoncie – jeśli ktoś był świadkiem zdarzenia, prosimy o kontakt z redakcją lub Strażą Parku.

W sezonie letnim tatrzańskie szlaki przemierza dziennie nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów. Przy takiej grupie pracowników Straży Parku będzie zawsze za mało, każdy powinien być zatem takim strażnikiem i reagować na wszelkie próby niszczenia przyrody. Niestety, często mamy do czynienia nie tylko z karygodnymi wybrykami wandali, lecz również obojętnością świadków zdarzenia.

Zachęcamy Was do wspólnej walki z buractwem i dołączenie do akcji „Tylko Burak śmieci w Górach”:

 

Więcej przykładów wandalizmu w Tatrach znajdziecie tutaj:

Chamstwo przyszło nawet w góry, czyli akty wandalizmu w Tatrach

Tagi: Giewont przyroda TPN turyści Tylko Burak Śmieci w Górach wandalizm


Powiązane artykuły