19 paź 2015

W Tatry wraca zima, spadnie nawet 30 centymetrów śniegu

W Tatry wraca zima, spadnie nawet 30 centymetrów śniegu

W najbliższym czasie w Tatrach spodziewać się można intensywnych opadów śniegu.

 

Przez ostatnie kilka dni delektować się mogliśmy pięknymi widokami i kolorami jesieni. Wszystko wskazuje na to, że niebawem w Tatrach znów zrobi się jednak biało. Najnowszy komunikat pogodowy przesłał nam Grzegorz Zawiślak, prowadzący na Facebooku stronę Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser. Oto jego treść: 

„Znad południowej części Niemiec stopniowo w kierunku wschodnim przemieszcza się obecny od dłuższego czasu odcięty niż górny, który sprowadza do nas wilgotną, polarno-morską masę powietrza wraz z kolejnymi frontami atmosferycznymi oraz układami niskiego ciśnienia zaznaczonymi w dolnych warstwach troposfery. Prognozy modelu GFS na nadchodzących kilkanaście godzin wskazują, że centrum niżu górnego nasunie się nad Polskę, Czechy, Austrię, Węgry i Słowację, a po jego południowo – wschodniej oraz wschodniej stronie, w zasięgu przemieszczania się krótkiej fali górnej ze wzmożonym przepływem poziomym powietrza oraz dywergencją wiatru w środkowej i górnej troposferze, dojdzie do powstania następnego ośrodka niżowego.

Z najnowszych wyliczeń wynika, że centrum nowo powstałego układu niskiego ciśnienia będzie przemieszczać się znad Węgier w kierunku Słowacji, południowo – wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy. (…) Na obszarach górskich, uwzględniając korzystne warunki do rozwoju wydajnej strefy opadowej, należy się liczyć z umiarkowanymi oraz obfitymi opadami śniegu, które mogą doprowadzić do łącznych przyrostów pokrywy śnieżnej powyżej 15-30 centymetrów.”

Opady rozpocząć się mogą już najbliższej nocy, najmocniej sypać będzie jutro w trakcie dnia. Poniżej prognoza dla Kasprowego Wierchu:

Źródło: www.mountain-forecast.com

Tagi: bezpieczeństwo pogoda śnieg warunki zima


Powiązane artykuły