14 wrz 2015

W Tatrach halny, wieje prawie 100 km/h

W Tatrach halny, wieje prawie 100 km/h

Uwaga na silne podmuchy wiatru w wyższych partiach gór.

 

Od rana nad Tatrami szaleje halny, osiągający w porywach prędkość blisko 100 km/h. Jego podmuchy dają się wyczuć także w Zakopanem. Jest stosunkowo ciepło. Na Kasprowym Wierchu temperatura powietrza wynosi 7°C, nad Morskim Okiem 12°C. W górach dziś pogoda mieszana – trochę słońca, trochę chmur. W trakcie dnia nie powinno jednak padać, słabe opady spodziewane są dopiero w godzinach wieczornych. Zalecamy jednak ostrożność w planowaniu wycieczek w wyższe partie.

„Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre, ale w części reglowej szlaki mogą być błotniste. Szczególnie dużo błota jest w dolnej części Doliny Olczyskiej, w Dolinie Starorobociańskiej oraz na Drodze pod Reglami między Doliną Kościeliską a Chochołowską. Silny wiatr w części leśnej sprawia zagrożenie łamania się na szlaki gałęzi i drzew, a w wyższych partiach Tatr utrudnia poruszanie się.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Halny powstaje na skutek różnicy ciśnienia pomiędzy dwoma stronami grzbietu górskiego. Po stronie południowej występuje układ wysokiego ciśnienia, a po stronie północnej układ niskiego ciśnienia. Powietrze po południowej stronie wznosi się i ochładza o 0,6 °C/100 m wysokości. Następuje kondensacja pary wodnej, a przez góry przelewa się biały wał chmur (wał fenowy). Po stronie zawietrznej powietrze opada ocieplając się o 1 °C/100 m wysokości. Wieje suchy, ciepły wiatr, ale bardzo silny wiatr.

Wiatr halny przynosić może duże zniszczenia w zabudowie i drzewostanie. Nie pozostaje bez wpływu także na samopoczucie człowieka – u niektórych pojawia się nadpobudliwość, u innych osowiałość i stany depresyjne.

 

 

Aktualne obrazy z kamer TOPR:

fot. www.kamery.topr.pl

Tagi: halny pogoda warunki wiatr


Powiązane artykuły