08 lut 2016

UWAGA: Nadchodzi gwałtowny halny, może wiać nawet 160 km/h!

UWAGA: Nadchodzi gwałtowny halny, może wiać nawet 160 km/h!

Prognozy pogody na najbliższe godziny zwiastują bardzo niebezpieczną sytuację w Tatrach.

 

Przewidywania meteorologów są bezlitosne – należy się spodziewać najgorszego halnego o pamiętnej wichury w Boże Narodzenie 2013 roku, kiedy to wiatr powalił olbrzymie połacie lasów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego (głównie w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej, Białego czy Olczyskiej), czyniąc także znaczące straty w podtatrzańskich miejscowościach.

Poniżej zamieszczamy raport pogodowy przesłany przez specjalistę w tej dziedzinie – Grzegorza Zawiślaka (Grzegorz Zawiślak – Polish Storm Chaser):

!!! OSTRZEŻENIE PRZED GWAŁTOWNYM HALNYM !!!

Po halnym, który podczas wczorajszej doby dość mocno dał się we znaki mieszkańcom południowych części woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, już teraz musimy przygotować się na kolejną wichurę, która będzie jeszcze silniejsza od poprzedniej. Alarmujące prognozy modeli numerycznych dla obszarów górskich i podgórskich na jutrzejszy wieczór oraz noc utrzymują się od dobrych kilku dni, co oznacza coraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia najgroźniejszego scenariusza pogodowego.

Obecnie nad sporą częścią Starego Kontynentu dominuje południowo – zachodni i południowy kierunek przepływu poziomego mas powietrza, który możliwy jest przede wszystkim dzięki obecności głębokiego oraz rozległego układu niskiego ciśnienia z centrum ulokowanym na pograniczu wód Morza Norweskiego i Północnego.

http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rtavn061.gif

W ciągu jutrzejszej doby centrum niżu przemieści się nieco na południe, a na jego południowych peryferiach rozwinie się kolejny (tak naprawdę kluczowy w kontekście możliwych wydarzeń) ośrodek niskiego ciśnienia, który jeszcze bardziej zaostrzy gradient baryczny nad Polską, zwłaszcza południową.

http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rtavn241.gif
http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rtavn301.gif
http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rtavn361.gif

Wyliczenia numeryczne wskazują, że wtórny układ niżowy będzie przemieszczać się m.in. nad krajami Beneluksu oraz Niemcami, a jego trajektoria zostanie skierowana w kierunku Danii, z jednoczesną tendencją do pogłębiania.

http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rmgfs241.gif
http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rmgfs301.gif
http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rmgfs331.gif

W rezultacie pomiędzy niżem oraz rozległym wałem wyżowym ze strefą przebiegającą nad wschodnią częścią Europy dojdzie do istotnego zwiększenia się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego, który szczególnie mocno zostanie odczuty przez mieszkańców województw południowych. Dzisiejsze wyliczenia GFS w dalszym ciągu podtrzymują wystąpienie niepokojąco silnego prądu strumieniowego w dolnej troposferze, którego prędkość na wysokości około 1,5 km n.p.g. może osiągać i przekraczać nawet 35-38 m/s (najnowsza prognoza pokazała… 40 m/s!!).

http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rhgfs337.gif
http://wstaw.org/m/2016/02/08/Rmgfs3313.gif
http://wstaw.org/m/2016/02/08/WIND850_12.png

Uwzględniając południowy kierunek istotnie wzmożonego przepływu poziomego powietrza, wystąpią dogodne warunki do pojawienia się groźnego w skutkach wiatru halnego, który (w przypadku dalszego utrzymania dość stabilnych prognoz) w wyższych partiach gór może objawiać się maksymalnymi porywami o prędkości przeszło 125-160 km/h. W górnej części Podhala oraz na Pogórzu Śląskim może powiać z prędkością nawet około 105-125 km/h, zaś na terenach niżej położonych 90-110 km/h. Wśród miejsc z największym potencjałem wiatrowym znajdą się m.in.: szczyty górskie, ze szczególnym uwzględnieniem Tatr (bardzo mocno powieje też w Beskidach i Bieszczadach), Dolina Kościeliska, Chochołowska, Gąsienicowa (generalnie obszar TPN), a także górna część Zakopanego (włącznie z okolicami) i rejon Bielska-Białej. Kulminacyjna faza wichury spodziewana jest we wtorek późniejszym wieczorem oraz w nocy z wtorku na środę. Silny wiatr wystąpi również w Sudetach, a dość wietrzna aura obejmie też pozostałą część Polski.

Bardzo prosimy o pomoc w rozesłaniu ostrzeżenia dalej.

fot. Zuzanna Gąsienica-Roj

Tagi: bezpieczeństwo halny pogoda warunki wiatr


Powiązane artykuły