03 cze 2015

Uwaga na płaty śniegu – ważny komunikat TOPR!

Uwaga na płaty śniegu – ważny komunikat TOPR!

Ratownicy TOPR wydali komunikat dotyczący aktualnych warunków w Tatrach. Informują m.in. w których miejscach zalega nadal śnieg.

 
 
Pełna treść komunikatu:
 
„Prognozy zapowiadają bardzo dobrą pogodę w Tatrach co w połączeniu z długim weekendem będzie wiązać się z dużym ruchem turystycznym. Pragniemy zwrócić uwagę, że mimo wysokiej temperatury w wielu miejscach w Tatrach zalega jeszcze sporo śniegu – często zlodowaciałego.
 
Jest to sytuacja typowa dla tej pory roku i należy wziąć ten element pod uwagę podczas planowania wyjść w wyższe partie Tatr. Szczególnie dużo śniegu turyści napotkają po północnej stronie grani m.in. w wejściu na Rysy, na Przełęcz pod Chłopkiem czy Szpiglasową Przełęcz od Strony Doliny Pięciu Stawów. Podobny problem występuję na szlaku na Zawrat czy Kozią Przełęcz od strony Doliny Gąsienicowej, oraz na wszystkich fragmentach Orlej Perci leżących po północnej stronie grani np. w rejonie Zmarzłej Przełęczy Wyżniej. Wskazane może być użycie raków i czekana, oraz zachowanie należytej ostrożności. Dodatkowo na fragmentach ze sztucznymi ułatwieniami zalecamy tez stosowanie autoasekuracji typu via ferrata, lub skorzystanie z usług przewodników wysokogórskich.”
 
Źródło: www.tpn.pl

Tagi: bezpieczeństwo pogoda śnieg TOPR warunki


Powiązane artykuły