02 gru 2017

Uwaga na lawiny w Tatrach! Ta zeszła samoczynnie (ZDJĘCIA)

Uwaga na lawiny w Tatrach! Ta zeszła samoczynnie (ZDJĘCIA)

Przestrzegamy przed słabo związaną pokrywą śnieżną w Tatrach.

 

Po ostatnich opadach śniegu, ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Określany jest on jako zagrożenie ZNACZNE. Co to oznacza w praktyce?

„Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.” – czytamy w komunikacie na stronie www.topr.pl.

O tym, że ta teoria ma wiele wspólnego z rzeczywistością świadczyć mogą zdjęcia wykonane przez Witka Kaszkina. Pokazują lawinę, która zeszła wczoraj zboczami Smreczyńskiego Wierchu w Tatrach Zachodnich:

 

 

Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. „Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą – występuje ryzyko obsunięcia się warstw.” – ostrzegają ratownicy TOPR.

fot. Witek Kaszkin

Tagi: bezpieczeństwo lawiny śnieg TOPR zagrożenie lawinowe zima


Powiązane artykuły