04 mar 2015

Uwaga na lawiny w Tatrach. Dzisiejsza nad Czarnym Stawem pod Rysami (zdjęcia)

Uwaga na lawiny w Tatrach. Dzisiejsza nad Czarnym Stawem pod Rysami (zdjęcia)

W środę niemal przez cały dzień w Tatrach padał śnieg. Obecne warunki lawinowe każą z bardzo dużą ostrożnością planować górskie wędrówki.

 

Świeże opady śniegu w połączeniu z wiejącym wiatrem sprawiają, że w niektórych miejscach może być on odkładany w postaci tzw. poduch śnieżnych o bardzo małej stabilności. Dziś w ciągu dnia w górach przybyło co najmniej kilkanaście (można przypuszczać, że więcej) centymetrów białego puchu.

Nad samym rejonem Morskiego Oka w ciągu zaledwie godziny dobrej widoczności zaobserwować można było kilka lawin pyłowych. Największa zeszła z okolic Kazalnicy do kotła Czarnego Stawu pod Rysami. Widok na żywo robi wrażenie i przypomina, jak kompletnie bezbronny wobec potęgi natury jest człowiek…

W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. „Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin” – czytamy w komunikacie TOPR.

Tagi: bezpieczeństwo Czarny Staw pod Rysami lawiny Morskie Oko śnieg warunki zima


Powiązane artykuły