14 sie 2020

Uwaga na burzowy weekend w górach! Oto co nas czeka

Uwaga na burzowy weekend w górach! Oto co nas czeka
fot. Tomasz Skowroński

Przed nami bardzo burzowy weekend w Tatrach i innych rejonach górskich. Uważajcie na siebie!

 

Nad Tatrami już teraz zbierają się chmury, najprawdopodobniej niebawem od strony Słowacji nadejdzie burza. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, będzie ciepło. Poranna pogoda może pozwolić na odbycie krótkiej wycieczki, ale z każdą godziną należy spodziewać się wzrostu zachmurzenia i występowania zjawisk burzowych. W czasie ich trwania prędkość wiatru może wzrosnąć do ponad 60 km/h.

Planując wycieczki w wyższe partie gór pamiętajcie, aby wyjść na szlak wcześnie rano (o świcie!), tak aby około południa być już w drodze powrotnej. Wędrując uważnie obserwujcie zmieniające się warunki pogodowe, głównie zachmurzenie i siłę wiatru. Jeśli usłyszycie grzmoty, nie czekajcie, od razu schodźcie w doliny. Nie liczcie na to, że burza przejdzie bokiem!

Najprostszą metodą na ocenienie naszej odległości od burzy jest pomnożenie odstępu czasowego od błysku do grzmotu przez liczbę 332, odpowiadającą prędkości rozchodzenia się dźwięku w powietrzu (332 m/s). Jeśli zatem różnica w czasie pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to burza odległa jest od nas o 1 kilometr. Więcej szczegółowych zasad dotyczących zachowania w trakcie burzy w górach znajdziecie TUTAJ.

Za kilka dni rocznica pamiętnych wydarzeń na Giewoncie z 22 sierpnia 2019 roku, kiedy podczas burzy zginęły tam 4 osoby a ponad 150 zostało rannych. Podczas najbliższego weekendu w Tatrach spodziewać się można dużej liczby turystów. Zróbmy wszystko, aby podobna tragedia się nie powtórzyła, udostępnijcie to ostrzeżenie jak najszerzej.

Tagi: bezpieczeństwo burza pogoda turystyka warunki


Powiązane artykuły