14 gru 2023

Ubezpieczenie narciarskie – czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie narciarskie – czy warto je wykupić?

Jazda na nartach to popularny sport, zwłaszcza w Polsce. Co roku tysiące turystów zmierzają w stronę polskich i zagranicznych gór, by skorzystać z oferty znajdujących się tam stoków. Jazda na nartach potrafi być niebezpieczna. Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

 

Artykuł sponsorowany

Czym jest ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie swoim zakresem przypomina standardową polisę turystyczną. Jest jednak poszerzone o sporty zimowe – jazdę na nartach lub snowboardzie. To ubezpieczenie przeznaczone dla osób, które odwiedzają góry w konkretnym celu. Każdy narciarz powinien wykupić taką polisę. Pozwala ona bowiem na uniknięcie poważnych problemów finansowych w razie zdarzenia na stoku.

Ubezpieczenie narciarskie jest dostępne w różnych wersjach. Istnieją polisy, które pozwalają na pokrycie kosztów leczenia za granicą, a także te przeznaczone dla turystów podróżujących po Polsce.

 

Ubezpieczenie narciarskie a EKUZ

W Unii Europejskiej Polacy mogą korzystać z pomocy medycznej na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, pod warunkiem że przed wyjazdem wyrobią kartę EKUZ. Jest ona darmowa, dlatego wiele osób traktuje ją jako alternatywę dla ubezpieczenia turystycznego. Trzeba jednak pamiętać, że karta EKUZ ma bardzo ograniczony zakres działania. W wielu krajach opieka medyczna jest płatna – także dla samych obywateli.

Karta EKUZ nie wystarczy w sytuacji, gdy konieczne będzie pokrycie kosztów leczenia prywatnego. Nie pomoże także wtedy, kiedy w trakcie zdarzenia ze swojej winy uszkodzisz sprzęt innej osoby. W takich przypadkach niezbędne jest ubezpieczenie narciarskie.

 

Czy warto kupić ubezpieczenie narciarskie?

W Polsce akcje ratownicze realizowane przez GOPR lub TOPR są darmowe, jednak jest to bardzo unikatowa sytuacja na skalę światową. W zdecydowanej większości państw za taką pomoc trzeba zapłacić – zwykle od 10 do 40 tysięcy złotych. To ogromne koszty, które mogą mocno nadwyrężyć budżet wielu osób, a nawet doprowadzić do zadłużeń. Ubezpieczenie narciarskie pozwala na całkowite pokrycie tych wydatków.

Polisa pomoże również w sytuacji, gdy w wyniku wypadku uszkodzisz sprzęt sportowy lub mienie innej osoby. To ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie. Na stokach takie zdarzenia mają miejsce bardzo często, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć.

Ubezpieczenie narciarskie to koszt zaledwie kilkunastu złotych za dzień. Pozwala ono na pokrycie wydatków wynoszących nawet kilkaset tysięcy złotych. To ogromne wsparcie zwłaszcza w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło w kraju, w którym opieka medyczna jest bardzo droga. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu na narty można uniknąć zadłużenia i zyskać komfort psychiczny.

 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie narciarskie?

Na rynku znaleźć można wiele wersji ubezpieczenia narciarskiego. Różnią się one od siebie takimi szczegółami jak:

  • maksymalna kwota leczenia, którą pokrywa ubezpieczyciel,
  • wyłączenia od odpowiedzialności – sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa nie zwróci poniesionych kosztów,
  • możliwość zwiększenia limitu kosztów czy dokupienia dodatkowych opcji,
  • zakres obowiązywania – niektóre polisy obejmują wyłącznie koszty leczenia, a inne pozwalają np. na uzyskanie odszkodowania w razie uszkodzenia lub zgubienia bagażu,
  • forma wypłacania pieniędzy – niektóre firmy wymagają, by klient samodzielnie opłacił usługi medyczne, a następnie zwracają poniesiony koszt. Istnieją jednak ubezpieczyciele, którzy samodzielnie uiszczają należność za pomoc specjalistów, nie wymagając od poszkodowanego założenia danej kwoty z własnej kieszeni.

Przed zakupieniem danej polisy warto przeanalizować wszystkie opcje dostępne na rynku. Ubezpieczenie na narty w Polsce dostępne na rankomat.pl to świetny wybór dla osób, które stawiają na oszczędność. Internetowe kalkulatory pozwalają na błyskawiczne porównanie nawet kilkunastu propozycji, wraz z ceną i zakresem poszczególnych polis.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie może kosztować nawet kilka złotych za dzień. Lepsze, bardziej rozbudowane pakiety to koszt około 150 zł na tydzień. Wydatek ten jest niewielki, zwłaszcza w porównaniu do kosztów ewentualnej pomocy medycznej.

Na cenę polisy w dużej mierze wpływa zakres ochrony, a także maksymalna kwota pokrywana przez ubezpieczyciela. Warto pamiętać, by wynosiła ona co najmniej 100 tysięcy złotych. Jeśli planujesz jazdę na nartach w kraju, w którym usługi medyczne są bardzo drogie, dobrym pomysłem jest zwiększenie limitu do 200 tysięcy złotych lub więcej. To ważne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w których koszty pomocy lekarza czy sprowadzenia poszkodowanego do kraju są liczone w setkach tysięcy złotych.

Koszt polisy można obniżyć, korzystając z internetowych kalkulatorów. Pozwalają one na automatyczne wyszukanie najkorzystniejszej oferty, bez konieczności przeglądania dziesiątek stron ubezpieczycieli. Na tańsze polisy można liczyć również w sytuacji, gdy od lat korzystasz z usług jednego ubezpieczyciela.

Tagi: bezpieczeństwo narty sport ubezpieczenie


Powiązane artykuły