06 sie 2017

Turyści zgubili się na Kasprowym Wierchu. Nocna akcja ratowników

Turyści zgubili się na Kasprowym Wierchu. Nocna akcja ratowników

Para polskich turystów zgubiła drogę w rejonie Kasprowego Wierchu.

 

Dwie osoby w wieku 21 i 28 lat pomyliły szlaki i zamiast na polską stronę, zeszli ścieżką w kierunku słowackiej Doliny Cichej. Tam odbili na trasę prowadzącą na przełęcz Zawory (również na Słowacji). W rejonie przełęczy zastał ich zmrok, na który nie byli przygotowani – nie mieli latarek, ich jedynym źródłem światła były telefony komórkowe.

W takiej sytuacji turyści zadzwonili do TOPR. Polscy ratownicy poprosili o pomoc kolegów ze słowackiej Horskiej Zachrannej Sluzby, którzy dotarli do zagubionych i bezpiecznie sprowadzili ich do Doliny Cichej, a następnie zwieźli samochodem do centrali w Starym Smokowcu. Cała akcja trwała do godziny 2 w nocy.

Kopuła szczytowa Kasprowego Wierchu to miejsce, gdzie krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Przez szczyt przebiega szlak graniowy prowadzący w kierunku Czerwonych Wierchów lub Świnicy. Istnieją trzy drogi zejścia z Kasprowego: zielony szlak przez Myślenickie Turnie do Kuźnic, żółty na Halę Gąsienicową oraz znakowana również na żółto trasa do Doliny Cichej, którą właśnie podążyli wspomniani wyżej turyści.

Źródło: www.hzs.sk

Tagi: Dolina Cicha HZS Kasprowy Wierch ratownictwo szlaki TOPR


Powiązane artykuły