12 paź 2016

Trzecia rocznica śmierci Władysława Cywińskiego (FILM)

Trzecia rocznica śmierci Władysława Cywińskiego (FILM)

Dokładnie trzy lata temu, 12 października 2013 r. w Dolinie Złomisk zginął Władysław Cywiński, jeden z najwybitniejszych znawców Tatr.

 

Władysław Cywiński urodził się 12 sierpnia 1939 r. w Wilnie. Taternikiem był od roku 1959, przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim od 1967. W 1975 r. dokonał samotnego przejścia grani głównej Tatr w trzy i pół dnia. Podczas swojej tatrzańskiej przygody zdobył wszystkie nazwane szczyty i turniczki – wielu z nich sam nadał nazwy.

Zasłynął przede wszystkim jako niesamowity znawca Tatr. Jest autorem kultowych przewodników tatrzańskich – łącznie wydano ich aż 18.

Jako członek TOPR „Włodek” brał udział w ponad 300 wyprawach ratunkowych. 24 października 2009 za „wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym” został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Władysław Cywiński zginął 12 października 2013 roku podczas wspinaczki w Dolinie Złomisk w Tatrach Słowackich.

Niecały miesiąc wcześniej Bartek Solik miał możliwość nakręcić poświęcony „Włodkowi” film dokumentalny. Film o człowieku nad wyraz kochającym góry. Powstał przy okazji codziennych „przebieżek” Cywińskiego na Nosal.

 

Tagi: film rocznica śmierć TPN Władysław Cywiński


Powiązane artykuły