13 sty 2022

Trwają poszukiwania turysty w Tatrach. TOPR prosi o pomoc!

Trwają poszukiwania turysty w Tatrach. TOPR prosi o pomoc!
fot. Adam Fiszlak

Ratownicy TOPR od rana prowadzą poszukiwania turysty w Tatrach Zachodnich.

 

Mężczyzna zaginął najprawdopodobniej w rejonie Doliny Chochołowskiej. W działaniach uczestniczą ratownicy TOPR oraz ich koledzy ze słowackiej Horskiej Zachrannej Sluzby.

Osoby, które w dniu wczorajszym tj. środa 12.01 2022. były na Grani Tatr Zachodnich, pomiędzy Rakoniem a Starorobociańskim Wierchem i spotkały samotnego turystę w wieku około 59 lat proszone są o pilny kontakt z TOPR pod numerem tel. 182063444″ – piszą ratownicy.

W Tatrach nadal panują bardzo trudne warunki turystyczne. Tylko wczoraj 3 osoby zsunęły się kilkaset metrów z Koziego Wierchu, dwa dni temu podobny wypadek miał miejsce pod przełęczą Krzyżne. W ostatnich dniach doszło również do wypadków śmiertelnych, w których zginęło 4 turystów (3 osoby pod Gerlachem i jedna w Dolinie Jarząbczej).

„W większości miejsc jest bardzo ślisko – zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony, a powyżej 2000m n.p.m. pokrywa go dodatkowo gruba warstwa lodu. Miejscami mogą wystawać kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu – raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.” – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Tagi: Dolina Chochołowska HZS poszukiwania ratownictwo TOPR


Powiązane artykuły