18 lis 2018

Trudna akcja ratunkowa w Tatrach. Na pomoc ruszyła obsługa schroniska w Pięciu Stawach

Trudna akcja ratunkowa w Tatrach. Na pomoc ruszyła obsługa schroniska w Pięciu Stawach

Ratownicy TOPR opublikowali dokładny opis skomplikowanej akcji ratunkowej pod Wielką Siklawą.

 

Do zdarzenia doszło w czwartek późnym wieczorem. Po godzinie 21 do TOPR spłynęła informacja o wypadku na szlaku prowadzącym wzdłuż wodospadu Wielka Siklawa. Turysta poślizgnął się i spadł stromym, skalnym terenem. Ze względu na trudne warunki towarzysze mężczyzny nie są w stanie bezpiecznie do niego zejść.

„Z uwagi na powagę zgłoszenia, szybko zorganizowano pierwszą grupę ratowników, w tym ratownika medycznego, którzy samochodami, pojazdami ATV i dalej pieszo udali się na miejsce zdarzenia. Jako pierwsi, bardzo szybko do oczekującego na pomoc turysty dotarli pracownicy schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Zabezpieczyli oni ratowanego przed wychłodzeniem oraz monitorowali czynności życiowe. Niestety potwierdzili podejrzenia o poważnym stanie turysty.

Pierwsza grupa ratowników dotarła ma miejsce wypadku po godzinie 23. Zaraz za nimi druga, z lekarzem i kolejnymi ratownikami medycznymi. Poważne urazy wymagały prowadzenia zaawansowanych zabiegów medycznych. W tym czasie pojazdami ATV przewożono Doliną Roztoki kolejnych ratowników potrzebnych do transportu ratowanego.

Po przygotowaniu rannego turysty do transportu rozpoczęto najpierw opuszczanie noszy w trudnym terenie, znoszenie do dolnej stacji wyciągu towarowego i dalej pojazdem ATV zwieziono ratowanego na Wodogrzmoty. Tam turystę w ciężkim, ale stabilnym stanie przekazano załodze karetki pogotowia. Wyprawa była prowadzona w ciężkich warunkach. Wzięło w niej udział 16-u ratowników. Ostatni z nich na centralę wrócili po godzinie 5.

Dziękujemy bardzo pracownikom schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, którzy dowiadując się o wypadku bez zastanowienia ruszyli na pomoc i zabezpieczyli rannego turystę do czasu przybycia ratowników.” – czytamy na oficjalnym profilu TOPR na Facebooku.

 

Pamiętajcie, żeby dołączyć do naszego wydarzenia organizowanego wespół z Fundacją Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR:

„Razem dla TOPR. Pomagamy ratować ludzkie życie w górach”

 

Tagi: Pięć Stawów pomoc ratownictwo TOPR Wielka Siklawa


Powiązane artykuły