29 sty 2022

Tragiczna sobota z lawinami w Tatrach. Dwie osoby nie żyją

Tragiczna sobota z lawinami w Tatrach. Dwie osoby nie żyją
fot. Maciej Chochla

Do dwóch wypadków lawinowych ze skutkiem śmiertelnym doszło dziś w polskiej części Tatr.

 

Pierwsza lawina zeszła ze zboczy Uhrocia Kasprowego w rejonie Kasprowego Wierchu. Porwany przez nią narciarz został odkopany przez kolegę, ale jego stan od początku określany był jako poważny. Jak informuje ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski, niestety poszkodowany zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Chwilę później nadeszło zgłoszenie o kolejnej lawinie, tym razem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Zeszła z rejonu Liptowskich Kosturów do Czarnego Stawu Polskiego, porywając dwie osoby. Jako pierwsi na miejsce dotarli ratownicy przebywający akurat w Pięciu Stawach. Niestety, na ratunek dla jednego z turystów było za późno.

„Prawdopodobnie został załamany lód, ponieważ ta osoba została wyciągnięta na brzeg z wody. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy zgon nastąpił wskutek utonięcia czy uduszenia. Druga osoba, która była w tej lawinie jest cała i zdrowa, przemoczona i wychłodzona. Próbowała udzielać pomocy koledze, ale niestety nie udało się” – przekazał ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

W Tatrach panują bardzo trudne i niebezpieczne warunki. Obowiązuje 3., czyli znaczny stopień zagrożenia lawinowego, a pogoda jeszcze bardziej pogarsza tę sytuację. Wieje silny wiatr, mogący osiągać w porywach nawet 160 km/h.

Tagi: Dolina Pięciu Stawów Polskich lawina ratownictwo TOPR zagrożenie lawinowe


Powiązane artykuły