23 lut 2015

TOPR kończy poszukiwania – bez rezultatu

TOPR kończy poszukiwania – bez rezultatu

Ratownicy TOPR zakończyli dzisiejszą akcję poszukiwawczą dwóch zaginionych turystów. Działania mogą zostać wznowione jutro.

 

Podobnie jak wczoraj, również dziś nie udało się odnaleźć dwóch mężczyzn, którzy w sobotę zaginęli w Tatrach. Wiadomo, że byli na Zawracie i zeszli w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Ze zgłaszanych do TOPR informacji wynika, że ostatnio widziani byli u progu Dolinki Pustej.

To właśnie na tym rejonie ratownicy koncentrują akcję poszukiwawczą. W okolicach Dolinki Pustej (odnogi Doliny Pięciu Stawów Polskich) zaobserwowali trzy lawiniska. Każde obejmuje obszar 300-500 metrów kwadratowych, a ich głębokość sięga nawet 3 metrów. Dokładne sprawdzenie tak rozległego terenu jest żmudne i bardzo czasochłonne. W godzinach popołudniowych w akcji brało udział kilkunastu ratowników i wyszkolone psy.

W Tatrach zapadł zmierzch, poszukiwania na dzień dzisiejszy zakończono. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, jutro rano akcja ma zostać wznowiona.

Bardzo możliwe, że po dojściu do Doliny Pięciu Stawów turyści postanowili wrócić przez Kozią Przełęcz na stronę Hali Gąsienicowej, a następnie zejść szlakiem do Brzezin, gdzie zostawili samochód. Choć obecnie wydaje się to najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, nie można oczywiście wykluczyć innych scenariuszy.

Jeden z zaginionych turystów miał czarną kurtkę i czerwony plecak, drugi zaś pomarańczowy plecak. Ktokolwiek widział w sobotę w górach tych mężczyzn, proszony jest o pilny kontakt z ratownikami TOPR pod numerem telefonu: 18 20 63 444 lub 601 100 300.

 

Zdjęcia zaginionych wykonane w okolicach Zawratu:

 

fot. Agnieszka Ziembińska

 

Tagi: Dolina Pięciu Stawów Polskich Dolinka Pusta lawiny poszukiwania ratownictwo TOPR Zawrat


Powiązane artykuły