11 lis 2019

„To zdjęcie już było”, czyli jak zarzucić komuś oszustwo bez żadnych dowodów

„To zdjęcie już było”, czyli jak zarzucić komuś oszustwo bez żadnych dowodów

Oto doskonały przykład, pokazujący jak łatwo z pełnym przekonaniem zarzucić komuś oszustwo, nie mając jednocześnie na nie jakichkolwiek dowodów. Ku przestrodze.

 

Dziś rano na portalu Tatromaniak.pl zamieszczone zostały zdjęcia wykonane w Zakopanem minionej nocy (link). Wśród nich znalazł się kadr z łaniami stojącymi na drodze prowadzącej do Kuźnic. Podobne zdjęcia wykonywane były przez różnych autorów w tych okolicach w przeszłości i sam widok, mimo że iście bajkowy, nie jest niczym AŻ TAK niezwykłym.

W komentarzach pod postem na profilu Tatromaniaka na Facebooku nie zabrakło osób, które z pełnym przekonaniem stwierdziły, że opublikowane zdjęcie nie zostało wykonane dziś w nocy. Nie, nie chciały się co do tego upewnić, nie napisały o swoich wątpliwościach. Z całą stanowczością zarzuciły oszustwo mnie – prowadzącemu portal – oraz autorowi zdjęcia. Oto tylko kilka komentarzy:

 

Od kilku lat staram się prowadzić Tatromaniaka przede wszystkim uczciwie. W życiu nie napisałbym, że zdjęcie jest „dzisiejsze”, gdyby dzisiejsze nie było. Ale chodzi przede wszystkim o szacunek dla autora zdjęcia (Jan Byczkowski) i wykonanej przez niego pracy. „Narobiłem się z tymi zdjęciami do 3 w nocy. Stoisz i marzniesz godzinami, żeby coś fajnego pokazać ludziom, a ci potrafią tylko takie bzdury wypisywać…” – to fragment konwersacji z autorem zdjęcia. Może niektórym da do myślenia…

I na nic zaprzeczenia, próby tłumaczenia…”Moja racja jest mojsza” i już.

Poniżej zamieszczamy ostateczny dowód (tak jakby słowa nie wystarczyły) na to, że zdjęcie zostało wykonane dziś, 11.11.2019 r.

Dlaczego o tym piszę? Aby pokazać, jak łatwo rzucić w internecie bezpodstawnymi oskarżeniami i nie umieć ani poprzeć ich jakimkolwiek dowodem, ani się z nich wycofać. Być może ten przykład będzie lekcją na przyszłość, taką mam nadzieję.

Wszystkich zwolenników tropienia fałszywych informacji odsyłamy na portal fakenews.pl. Na Tatromaniaku ich nie znajdziecie.

Tagi: fotografia internet media uczciwość Zakopane zdjęcie


Powiązane artykuły