10 lip 2019

Termy na Podhalu – zobacz gdzie warto pojechać!

Termy na Podhalu – zobacz gdzie warto pojechać!

Już nie tylko trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów czy przepiękne szlaki górskie stały się znakiem rozpoznawczym Podhala. Od dobrych kilku lat ta część Polski stała się ulubionym miejscem dla osób chcących skorzystać z wypoczynku w wodach termalnych o właściwościach zdrowotnych, korzystnie wpływających nie tylko na stan fizyczny, ale także psychikę.

 

Termy na Podhalu to doskonały wypoczynek dla zmęczonych mięśni po całym dniu spędzonym na stoku narciarskim lub przemierzaniu szlaków w Tatrach, a jednocześnie znakomita rozrywka dla całej rodziny. Duża liczba term otwartych na Podhalu pozwala każdemu dobrać ulubiony rodzaj wypoczynku: relaksujące saunowanie, rodzinne szaleństwa na zjeżdżalniach czy w basenach ze sztucznymi falami lub hydromasaże, polecane przez fizjoterapeutów, skutecznie wpływające na rozluźnienie mięśni i ścięgien, a także poprawiające kondycję skóry. Zobacz, gdzie warto pojechać do term na Podhalu i co mają do zaoferowania poszczególne obiekty tego typu.

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej

Termy Bania zlokalizowane w popularnej wśród narciarzy miejscowości nieopodal Zakopanego – Białce Tatrzańskiej to miejsce oferujące trzy zróżnicowane strefy wypoczynku i zabaw wodnych. W Strefie Głośnej udostępniono większość atrakcji, które kuszą dzieci: zjeżdżalnie wodne, basen ze sztuczną falą, dziką rzekę czy brodziki dla dzieci. W sezonie letnim w Strefie Głośnej czynny jest również zewnętrzny plac zabaw wodnych dla dzieci, plac zabaw wodnych z dmuchańcami, ślizg wodny z trzema torami o łącznej długości ponad 150 metrów, suchy plac zabaw, strefa kąpieli słonecznych, gdzie można korzystać z nich na ponad 500 wygodnych leżakach. Czas można spędzić tutaj też w bardziej aktywny sposób, z instruktorami zumby i fitnessu, prowadzącymi regularne zajęcia.

Osobom poszukującym więcej spokoju, Termy Bania oferują Strefę Cichą, gdzie można skorzystać z jacuzzi, basenów z masażami wodnymi, biczami i gejzerami o kojącym wpływie na nadmierne napięcie mięśni i stawów, a także cieszyć się pięknym widokiem na imponujące szczyty górskie otaczające Termy Bania.

W ostatniej części, przeznaczonego tylko dla osób dorosłych Saunarium dostępne są sauny fińskie i parowe, ruska bania, sauna góralska czy tężnia solankowa. Miejsce jest wyjątkowo popularne wśród wielbicieli relaksowania się w saunie, którzy są zwłaszcza zachwyceni seansami saunowymi przygotowywanymi przez saunamistrzów. W Strefie Cichej oraz Saunarium można dodatkowo zrelaksować się przy drinkach serwowanych w znajdujących się tutaj barach. Na terenie basenu działa także restauracja, dzięki czemu można spędzić tu praktycznie cały dzień, korzystając z dobroczynnych właściwości wód termalnych, wydobywanych z głębokości 2500 metrów. Bogate w siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo wody w Termach Bania pozwalają znacznie obniżyć poziom stresu, poprawić ciśnienie i przemianę materii, wspomagają odchudzanie oraz procesy rehabilitacji układu ruchowego.

Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej

Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej to jeden z większych ośrodków tego typu na Podhalu. Goście obiektu mogą skorzystać z w sumie 12 basenów – 6 wewnętrznych i 6 mieszczących się na zewnątrz. Wyposażone one zostały we wszystkie atrakcje uprzyjemniające pobyt tutaj: gejzery, bicze wodne i hydromasaże. Brodziki przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach pozwolą im bezpiecznie się wyszaleć, a szczególnie klimatycznym miejscem jest zewnętrzna grota skalna z basenem. Goście Term Bukovina mogą również skorzystać z saunarium, gdzie dostępne są sauny fińskie, parowe, rzymska, aromaterapeutyczna i sauna na podczerwień. Tutaj również można bez problemu spędzić cały dzień, pożywiając się w otwartej wewnątrz Term restauracji, kawiarni czy zewnętrznej strefie gastronomicznej otwieranej latem. Woda w Termach Bukovina wydobywana jest z głębokości 2400 metrów, z północno-zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu. Ma właściwości kojące skórę i łagodzące jej dolegliwości, a także przyspieszające gojenie się ran.

Gorący Potok w Szaflarach

Termy Gorący Potok znajdujące się w Szaflarach, należą do najmłodszych obiektów tego typu na Podhalu. Zostały urządzone w stylu japońskiego onsen – japońskich gorących źródeł, z których korzystanie jest jedną z ulubionych form wypoczynku mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. W Gorącym Potoku skorzystamy więc z naprawdę ciepłych kąpieli w nieckach basenowych wypełnionych leczniczą wodą siarkową o temperaturze 34-40 stopni, których do dyspozycji gości oddano aż 22, w tym 10 w strefie basenowej. Można tu także wypocząć w saunie czy zrelaksować się przy tężni. Wyjątkową atrakcją tych term jest park linowy rozciągający się nad całym ich terenem, a także kąpiele borowinowe. Borowina, dostarczana z Czarnego Dunajca, odmładza, ujędrnia skórę, a także intensywnie ją nawilża. W Gorącym Potoku także można na miejscu zjeść posiłek: w restauracji Bistro i Beef Master, gdzie podawane są wspaniałe steki. Wody geotermalne w Gorącym Potoku mają korzystny wpływ na stymulowanie gospodarki hormonalnej organizmu, wspomagają w walce z otyłością, a także działają relaksująco i obniżają ciśnienie krwi.

Termy Szaflary w Szaflarach

Jednym z pierwszych obiektów oferujących na terenie Podhala kąpiele w wodach termalnych były właśnie Termy Szaflary, do dziś chętnie odwiedzane przez turystów goszczących w tej części Polski. Do ich dyspozycji oddane są 4 baseny – dwa znajdujące się wewnątrz term i dwa na zewnątrz, z urządzeniami do hydromasażu wszystkich części ciała. Wielbiciele szalonych zabaw w wodzie mogą korzystać tutaj ze zjeżdżalni rodzinnej czy zewnętrznej zjeżdżalni rurowej. Dla najmłodszych przygotowany został także osobny brodzik, gdzie mogą bezpiecznie bawić się w płytkiej niecce i na zjeżdżalni dostosowanej do ich wzrostu. W Termach Szaflary znajdziemy również strefę saun, gdzie funkcjonują sauny fińska, sucha, ziołowa, sauna parowa z muzykoterapią, rzymska oraz na podczerwień. W Termach Szaflary działają dwie restauracje – jedna z nich, „mokra” dostępna jest dla gości bez konieczności opuszczania basenów, a druga z menu włoskim znajduje się w holu całego budynku mieszczącego termy.

Termy Chochołowskie w Chochołowie

Największe i najnowocześniejsze termy znajdujące się na Podhalu to obecnie Termy Chochołowskie, otwarte w 2016 roku. Wypełnione wodami wydobywanymi z głębokości ponad 3600 metrów termy oferują kąpiele m.in. w dwóch olbrzymich, zewnętrznych basenach z dyszami wodnymi, sztuczną falą czy miejscem do wodnej koszykówki lub siatkówki Wewnątrz obiektu udostępnione zostały także dwie niecki basenowe z hydromasażami, jacuzzi z wodą termalną i solankową oraz basen pływacki. Specjalnie dla dzieci przygotowana została strefa zabaw w wodzie, gdzie mieści się brodzik, plac zabaw i delikatna sauna parowa, która może oswoić najmłodszych z tą formą wypoczynku. Dzieci najmłodsze mogą bezpiecznie bawić się w niecce o głębokości 0,3 metra. Dodatkowo, w pokoju zabaw, obok kawiarni na poziomie +1 urządzone zostało akwarium, odkrywające przed dziećmi tajemnice zwierząt żyjących pod wodą. Osobną częścią Term Chochołowskich jest strefa saun dla dorosłych. Mogą się oni zrelaksować tutaj w saunach suchych, biosaunach, łaźniach parowych i sanie na podczerwień. Godną polecenia atrakcją Term Chochołowskich są także lecznicze kąpiele siarczkowe, które dzięki lekko kwaśnemu odczynowi zmiękczają naskórek i powodują jego przebudowę. Wpływają także korzystnie na chrząstkę stawową, wspomagając leczenie chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych stawów, chronią przed powikłaniami naczyniowymi przy cukrzycy i działają przeciwmiażdżycowo.

fot. Wikipedia.org

Tagi: Białka Tatrzańska Bukowina Tatrzańska Chochołów Podhale Szaflary termy


Powiązane artykuły