29 sie 2014

Tatrzańskie szczyty: KOZI WIERCH

Tatrzańskie szczyty: KOZI WIERCH

Bliskość Orlej Perci i fantastyczne widoki ze szczytu sprawiają, że Kozi Wierch cieszy się dużym zainteresowaniem tatrzańskich turystów.

 

Mierzy 2291 m n.p.m., co czyni go najwyższą górą położoną w całości na terenie Polski. Masyw Koziego Wierchu wznosi się w tzw. wschodniej grani Świnicy, pomiędzy Zamarłą Turnią a Czarnymi Ścianami. W jego skład, poza właściwym wierzchołkiem wchodzą także Kozie Czuby (2263-2266 m n.p.m.), oddzielone Kozią Przełęczą Wyżnią. Długa grań odchodząca w stronę Czarnych Ścian to Kozi Mur, z którego opada m.in. słynna Rysa Zaruskiego. Kozi Wierch góruje ponad dwoma dolinami: Doliną Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich, a właściwie ponad położonymi w ich górnych piętrach tzw. dolinkami zawieszonymi: Dolinką Kozią i Dolinką Pustą.

Nazwa Kozi Wierch związana jest ze stadami kozic wypasającymi się głównie na jego południowych zboczach. Jako pierwsi szczyt zdobyli w 1867 r. Eugeniusz Janota i Maciej Sieczka. Jest to pierwsze odnotowane wejście – prawdopodobniej wcześniej na wierzchołku bywali pasterze i myśliwi. Zimą, jako pierwsi na Kozim Wierchu stanęli natomiast w 1907 r. Mariusz Zaruski i Józef Borkowski. Szczyt zdobyli na nartach, co stanowiło wówczas ogromne osiągnięcie w taternictwie tatrzańskim. 

Dziś na Kozi Wierch można dostać się różnymi drogami. Pierwszy wariant to oczywiście wędrówka Orlą Percią. Pokonanie odcinka Zawrat-Kozi Wierch zajmuje nieco ponad 3 godziny, jednak czas przejścia jest mocno uzależniony od sprawności turysty (liczne trudności!) i natężenia ruchu turystycznego na szlaku (w sezonie letnim możliwe zatory). Z Doliny Gąsienicowej na szczyt wejść można także przez Kozią Przełęcz (żółty szlak) lub Żlebem Kulczyńskiego (czarny szlak). Wyprowadza on na grań, z której na wierzchołek dzieli nas kilkanaście minut stosunkowo łatwej wędrówki. Wszystkie powyższe warianty zawierają dość duże trudności – największe oczywiście droga od Zawratu. Szczególnie wymagający jest odcinek od Koziej Przełęczy, wiodący przez Kozie Czuby (duża ekspozycja terenu). Najłatwiejszą trasą prowadzącą na Kozi Wierch jest czarny szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich (1 h 30 min znad Wielkiego Stawu Polskiego) – szlak ten polecić można średniozaawansowanym turystom.

Z Koziego Wierchu roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w polskich Tatrach. Świetnie prezentują się Dolina Gąsienicowa i Dolina Pięciu Stawów Polskich, duże wrażenie robią urwiste ściany opadające z Orlej Perci, widoczne są zarówno Tatry Zachodnie, Wysokie, jak i Bielskie.

Widok z Koziego Wierchu na Dolinę Gąsienicową. Fot. Tomasz Jędrzejewski

Widok z Koziego Wierchu na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Fot. Natalia Iskrzycka

Tagi: Dolina Gąsienicowa Dolina Pięciu Stawów Polskich Kozi Mur Kozi Wierch Kozia Przełęcz Kozie Czuby szczyt


Powiązane artykuły