26 sty 2015

Tatrzańskie szczyty: KOPA KONDRACKA

Tatrzańskie szczyty: KOPA KONDRACKA

Poczytajcie o Kopie Kondrackiej, jednym z najłatwiejszych „dwutysięczników” w polskich Tatrach.

 

Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) położona jest w głównej grani Tatr, pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim (oddzielonym Przełęczą pod Kopą Kondracką) a Małołączniakiem (oddzielonym Małołącką Przełęczą). Wchodzi w skład masywu Czerwonych Wierchów (wraz z Małołączniakiem, Krzesanicą i Ciemniakiem), będąc najbardziej na wschód wysuniętym z nich.

Szczyt góruje nad trzema dolinami: Doliną Małej Łąki (a dokładniej jej górnym piętrem, Wielką Świstówką Małołącką), Doliną Bystrej (jej górnym piętrem, Doliną Kondratową) – po stronie polskiej, oraz Doliną Cichą – po stronie słowackiej.

Zarówno zbocza, jak i partie szczytowe Kopy Kondrackiej porośnięte są bogatą roślinnością – niżej wapieniolubną, wyżej zaś granitolubną. Charakterystycznym gatunkiem, podobnie jak w przypadku reszty Czerwonych Wierchów, jest sit skucina, nabierający późnym latem i jesienią czerwonego zabarwienia (od którego pochodzi nazwa całego grzbietu).

W przeszłości Kopa Kondracka była miejscem aktywnej działalności pasterskiej, owce zapędzane były aż po wierzchołek. Sytuacja ta uległa zmianie po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Autorem pierwszego odnotowanego wejścia na szczyt jest Franciszek Herbich, który zdobył Kopę w 1832 r. Ze względu na łatwą drogę i popularność wśród pasterzy można jednak być niemal pewnym, że wcześniej na wierzchołku stawali miejscowi. Zimą jako pierwszy na szczyt wszedł natomiast w 1894 r. Karol Potkański.

Dziś Kopa Kondracka jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w polskiej części Tatr. Ma na to wpływ z pewnością położenie w pobliżu Giewontu i Kasprowego Wierchu, jak również łatwość dojścia. Wszystkie szlaki prowadzące na wierzchołek są bowiem godne polecenia nawet początkującym turystom. Z Kopy Kondrackiej rozciąga się wspaniała panorama we wszystkich kierunkach. Przepięknie prezentują się zwłaszcza Tatry Wysokie i masyw Giewontu.

 

Opisana panorama z Kopy Kondrackiej (kliknij, aby powiększyć):

Tagi: Czerwone Wierchy Kopa Kondracka opis panorama szczyt


Powiązane artykuły