19 lip 2019

Tak wyglądają teraz szlaki w Tatrach. TPN tłumaczy decyzję

Tak wyglądają teraz szlaki w Tatrach. TPN tłumaczy decyzję

Sporo kontrowersji wzbudza u turystów wygląd niektórych tatrzańskich szlaków po remoncie.

 

Na części tras w Tatrach Zachodnich wykonano schody z worków jutowych. „Są częścią dużego projektu związanego ze zmniejszaniem presji na gatunki i siedliska w TPN w górnych partiach Doliny Chochołowskiej. Pomysł na wykorzystanie worków jutowych pojawił się w związku z brakiem typowego materiału do wykonania stopni skalnych. Juta, jako materiał naturalny, najbardziej nadawała się do tego. Była już wcześniej przez nas wykorzystywana, jednak w innej formie. Worki wypełnione są tzw. niesortem – to wszystkie frakcje kamienia od tłucznia po piasek i glinę. 70% materiału stanowi glina pochodząca bezpośrednio z szlaku. Cała reszta to żwiry i tłucznie, również ze szlaku.” – wyjaśniają pracownicy TPN.

Wykorzystanie worków jutowych jest pewnego rodzaju eksperymentem. Czas pokaże na ile trwałym. Drewno w warunkach górskich wytrzymuje maksymalnie 5 lat, wiemy, że stosowane w innych miejscach maty jutowe wytrzymały już nawet 20 lat. Od tego projektu oczekujemy, że materiał w workach zbije się w zwartą masę (a takie zjawisko już zaobserwowaliśmy na podejściu na Trzydniowiański Wierch), worki zdegradują się i pozostaną naturalne stopnie i progi.” – czytamy na profilu TPN na Twitterze.

Wydaje się, że wśród części turystów dyskusyjne jest nie tyle zastosowanie wspomnianych worków, co sama idea układania wygodnych stopni na szlakach. Co Wy sądzicie na ten temat?

fot. Kuba Witos Fotografia

Tagi: przyroda remont szlaki TPN turystyka


Powiązane artykuły